Wołowina argentyńska – czym różni się od polskiej? Dlaczego jest taka droga?
Wołowina argentyńska uznawana jest za jeden z najwartościowszych produktów pochodzenia zwierzęcego. Czym wołowina argentyńska różni się od mięsa rodzimych krów, jakie ma wartości odżywcze i dlaczego właśnie argentyńską wołowinę wybierają smakosze na całym świecie? Zobacz także: Rodzaje mięsa wołowego: podział tuszy wołowej na elementy
Spis treści
Nie bez powodów mięso wołowe z Argentyny uznane zostało za najlepsze na świecie - doceniono je za wyjątkowe walory smakowe i wysoką jakość.
Wołowina argentyńska i polska – czym się różnią?
Wołowina argentyńska różni się od polskiej nie tylko smakiem oraz wyższą zawartością walorów odżywczych w białku. Charakteryzuje się też niską zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych, które negatywnie wpływają na procesy zachodzące w mózgu. Z kolei jak na czerwone mięso wołowina z Argentyny zawiera stosunkowo dużo kwasów omega-3 i omega-6 (tych samych, które są w rybach i deserowej czekoladzie).
Różnice w jakości wołowiny polskiej i argentyńskiej wynikają głównie ze sposobu hodowli krów. W Argentynie stosuje się tzw. chów ekstensywny, polegający na wolnym wypasie zwierząt na rozległych łąkach. Na jakość mięsa wpływa więc świeża trawka, którą krowy niespiesznie skubią, słoneczna pogoda i ruch. Bezstresowa hodowla, w przeciwieństwie do chowu intensywnego, który jest obecnie tradycyjny dla Europy i USA, daje w efekcie mięso soczyste i bardzo zdrowe.
Trzeba też wiedzieć, że wołowina argentyńska to produkt krów mięsnych, czego nie można powiedzieć o wołowinie polskiej – u nas wciąż przeważająca część mięsa pochodzi od ras mlecznych.
Rasy krów hodowanych w Argentynie to Angus i Kobe (najdroższa wołowina na świecie).
Warto wiedzieć: Przeciętny Argentyńczyk zjada 100 kg wołowiny rocznie!
Ile kosztuje argentyńska wołowina?
Kilogram dobrej, argentyńskiej wołowiny w Polsce kosztuje ok. 200 zł. Kupić ją można w dobrych sklepach mięsnych w dużych miastach. Pomimo że zapłacimy za nią dużo więcej, niż za mięso z rodzimej hodowli, to zyskamy na ilości walorów odżywczych i wyjątkowym smaku.