Witaminy i minerały zawarte w pożywieniu - poznaj ich wpływ na zdrowie

2016-08-19 11:29

Witaminy - ich brak lub niedobór w bardzo krótkim czasie źle odbiłby się na zdrowiu. Ponieważ większość naturalnych suplementów diety nie jest syntetyzowana w organizmie, trzeba je dostarczać w inny sposób. Sprawdź, co jeść, aby zapewnić sobie niezbędne substancje odżywcze.

Witaminy i minerały zawarte w pożywieniu- wpływ na zdrowie.
Autor: pixabay.com Większość witamin i minerałów znajduje się w owocach i warzywach.

Spis treści

  1. Witaminy i minerały
  2. Witamina C
  3. Witamina E
  4. Witaminy A i B
  5. Witamina D

Witaminy i minerały

Witaminy nie stanowią źródła energii, ale są ważne dla sprawnego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego, wszystkich narządów oraz układu hormonalnego. Z kolei minerały są niezbędne do prawidłowego przebiegu prawie każdego procesu w organizmie. Odżywiając się racjonalnie, dostarczamy sobie wystarczającej ilości witamin i minerałów.

Witamina C

Najwięcej potrzebujemy witaminy C, która jest niezbędna nie tylko dla układu odpornościowego, ale działa też jako przeciwutleniacz.

Witamina E

Silnym przeciwutleniaczem jest także witamina E, a jej moc jeszcze rośnie w połączeniu z witaminą C – obie zmniejszają ryzyko zachorowania m.in. na nowotwory i choroby układu krążenia.

Witaminy A i B

Witamina A zapewnia m.in. prawidłowe widzenie, natomiast dostateczna ilość szerokiej grupy witamin B to przede wszystkim gwarancja sprawnie przebiegających procesów przemiany materii. Z kolei zapewniając sobie w diecie odpowiednią ilość najważniejszych minerałów – wapnia, potasu, magnezu, fosforu, żelaza, sodu – będziemy mieć mocne kości i zęby, silne mięśnie, sprawny układ krążenia i nerwowy. 

Witamina D

Pamiętajmy, że równie niebezpieczny jak niedobór jest też nadmiar niektórych witamin i minerałów. Zbyt duża ilość witaminy D podwyższa poziom wapnia we krwi, co zwiększa ryzyko miażdżycy i kamicy nerkowej. Nadmiar sodu prowadzi do zatrzymywania wody w tkankach i obrzęków, a zbyt duża ilość żelaza podnosi ryzyko chorób układu krążenia.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE