Witaminy i minerały zawarte w pożywieniu - poznaj ich wpływ na zdrowie
Witaminy - ich brak lub niedobór w bardzo krótkim czasie źle odbiłby się na zdrowiu. Ponieważ większość naturalnych suplementów diety nie jest syntetyzowana w organizmie, trzeba je dostarczać w inny sposób. Sprawdź, co jeść, aby zapewnić sobie niezbędne substancje odżywcze.
Spis treści
Witaminy i minerały
Witaminy nie stanowią źródła energii, ale są ważne dla sprawnego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego, wszystkich narządów oraz układu hormonalnego. Z kolei minerały są niezbędne do prawidłowego przebiegu prawie każdego procesu w organizmie. Odżywiając się racjonalnie, dostarczamy sobie wystarczającej ilości witamin i minerałów.
Witamina C
Najwięcej potrzebujemy witaminy C, która jest niezbędna nie tylko dla układu odpornościowego, ale działa też jako przeciwutleniacz.
Witamina E
Silnym przeciwutleniaczem jest także witamina E, a jej moc jeszcze rośnie w połączeniu z witaminą C – obie zmniejszają ryzyko zachorowania m.in. na nowotwory i choroby układu krążenia.
Witaminy A i B
Witamina A zapewnia m.in. prawidłowe widzenie, natomiast dostateczna ilość szerokiej grupy witamin B to przede wszystkim gwarancja sprawnie przebiegających procesów przemiany materii. Z kolei zapewniając sobie w diecie odpowiednią ilość najważniejszych minerałów – wapnia, potasu, magnezu, fosforu, żelaza, sodu – będziemy mieć mocne kości i zęby, silne mięśnie, sprawny układ krążenia i nerwowy.
Witamina D
Pamiętajmy, że równie niebezpieczny jak niedobór jest też nadmiar niektórych witamin i minerałów. Zbyt duża ilość witaminy D podwyższa poziom wapnia we krwi, co zwiększa ryzyko miażdżycy i kamicy nerkowej. Nadmiar sodu prowadzi do zatrzymywania wody w tkankach i obrzęków, a zbyt duża ilość żelaza podnosi ryzyko chorób układu krążenia.