Tymianek - niezawodny sposób na nieśmiałość

2016-08-08 13:27

Tymianek to aromatyczne zioło, które dodaje się do mies, aby wzbogacić ich smak. Nie wszyscy jednak wiedzą, że posiada on również właściwości, które pozwalają pokonać nieśmiałość. Sprawdź, dlaczego tymianek to nie tylko zwykła przyprawa.

Lek na odwagę - czy istnieje? Tymianek - niezawodny sposób na nieśmiałość
Autor: pixabay.com Tymianek to ziele poprawiające samopoczucie.

Spis treści

  1. Zioło na odwagę - rys historyczny
  2. Tymianek - roślina dodająca animuszu
  3. Tymianek - popularna przyprawa

Zioło na odwagę - rys historyczny

O leku na odwagę marzyli już starożytni, zwłaszcza takim, który dodawałby męstwa i zagrzewał do walki żołnierzy. Eksperymentowano z różnymi środkami i specyfikami. Przełom nastąpił jednak dopiero wtedy, gdy odkryto niepozorną roślinę dziko rosnącą w zachodnim rejonie Morza Śródziemnego. Nazwano ją nawet „Thymus” – od greckiego słowa „thymon”, oznaczającego odważny. Ziele to, dorastające do 30 centymetrów wysokości, zapewniało pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

Tymianek - roślina dodająca animuszu

Za pobudzające właściwości tego zioła, zwanego również macierzanką, odpowiada zawarty w roślinie karwakrol – związek chemiczny, który działa rozgrzewająco i przeciwbólowo. Rzymscy legioniści zażywali kąpieli z dodatkiem naparu z tymianku, natomiast w Szkocji, gdzie za ich pośrednictwem zioło to dotarło, przygotowywano z niego herbatę.

Tymianek - popularna przyprawa

Dziś macierzanka to nie tyle lek na odwagę, ile popularna przyprawa, świetnie komponująca się z daniami mięsnymi, zwłaszcza z wołowiny i drobiu, ale też z rybami. Podkreśla smak chleba, sałatek i przetworów z pomidorów, ziemniaków oraz szpinaku. Przed kolejną randką, spotkaniem biznesowym, rozmową kwalifikacyjną czy negocjacjami w sprawie wynagrodzenia warto więc zjeść jakąś potrawę obficie przyprawioną tymiankiem.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE