Tłuszcze - które tłuszcze są niezbdne dla zdrowia?

2016-09-02 15:52

Gdyby nie obecność tłuszczów w diecie, nasz organizm nie mógłby przyswajać ważnych dla niego witamin, które są w nich rozpuszczalne. Sprawdź, które tłuszcze są niezbędne w codziennej diecie.

Tłuszcze - które tłuszcze są niezbdne dla zdrowia?
Autor: pixabay.com W tłuszczach roślinnych rozpuszczają się cenne dla zdrowia witaminy. Dobrym przykładem takiego tłuszczu jest olej rzepakowy.

Spis treści

  1. Tłuszcze - witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
  2. Tłuszcze - ważny składnik diety
  3. Tłuszcze - szkodliwe dla zdrowia

Tłuszcze - witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Witamina A – odpowiedzialna za proces widzenia nocnego i dziennego oraz rozróżnianie kolorów, a także za prawidłowy stan i funkcje nabłonków.

Witamina D - zwiększa wchłanianie wapnia w jelicie cienkim i pobudza prawidłową budowę kości.

Witamina E - neutralizuje szkodliwe związki powstałe w procesach przemiany materii, chroni tkanki przed ich wpływem oraz ma właściwości przeciwnowotworowe i miażdżycowe.

Witamina K - kontroluje proces tworzenia się w wątrobie specyficznego białka - protrombiny, odpowiedzialnego za proces krzepnięcia krwi.

Tłuszcze - ważny składnik diety

Tłuszcze wielonienasycone (tłuste ryby morskie, orzechy, oleje z ziaren), czyli omega-3 i omega-6, a także jednonienasycone (oliwa) mają bardzo korzystne oddziaływanie na organizm. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, pracy serca i całego układu krążenia, a także dla układu odpornościowego, zmniejszają też ryzyko nadwagi. 

Tłuszcze - szkodliwe dla zdrowia

Szkodliwe są natomiast kwasy tłuszczowe nasycone, a przede wszystkim tłuszcze trans. Usztywniają one błonę komórkową, zaburzając jej przewodnictwo. Badania wykazały, że np. u kobiet często jadających tłuszcze trans ryzyko zachorowań na raka piersi zwiększa się nawet dwukrotnie.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE