Tego nigdy nie wkładaj do zmywarki! 8 przedmiotów, których pod żadnym pozorem nie myj w zmywarce

2022-01-03 7:39

Zmywarka do naczyń to epokowy wynalazek. Jednak nie wszystko można myć z zmywarce. Niektóre przedmioty mogą źle znosić wysokie temperatury. Istnieje 8 kuchennych akcesoriów i naczyń, których pod żadnym pozorem nie należy wkładać do zmywarki. Zobaczcie sami.

Tego nigdy nie wkładaj do zmywarki!
Autor: Shutterstock.com Tego nigdy nie wkładaj do zmywarki!

Spis treści

  1. Krótka historia zmywarki
  2. Jak działa zmywarka?
  3. Ostre noże
  4. Drewniane przybory i deski
  5. Kubki termiczne
  6. Niektóre plastikowe pojemniki
  7. Naczynia żeliwne bez emalii
  8. Naczynia kuchenne z nieprzywierającą powłoką
  9. Tarki 
  10. Aluminiowe blachy i patelnie do pieczenia
  11. Elegancka porcelana

Pewnie słyszeliście, że niektórzy piorą buty lub gotują steki w zmywarce... Uwierzcie mi, zmywarka służy przede wszystkim do zmywania. I lepiej nie próbować eksperymentów z urządzeniem, które jest pod prądem.

Zobacz także: Gotowanie w zmywarce - czy to możliwe?

Krótka historia zmywarki

Zmywarka to jeden z epokowych wynalazków człowiek. A konkretnie kobiety. Pierwszą, jeszcze wtedy manualną, zmywarkę Josephine Cochrane opatentowała 28 grudnia 1886 roku. Amerykańska gospodyni, przedsiębiorczyni i wynalazczyni uruchomiła produkcję ręcznej zmywarki do naczyń. Ten genialny wynalazek z czasem wyposażono w silnik parowy. Kupowały go nie tylko amerykańskie gospodynie, ale zyskał uznanie restauracji i kuchni hotelowych. Już w XX w. dotychczasowy napęd zastąpiono silnikiem elektrycznym. Reszta właściwie pozostała bez zmian. Bezpośrednim spadkobiercą Cochrane jest firma Whirlpool.

Jak działa zmywarka?

Zmywarka od swoich początków jest banalnie prosta. Naczynia i sztućce umieszczone w koszach są opłukiwane przez roztwór detergentu, a następnie płukane. We współczesnych zmywarkach panuje wysoka temperatura i wilgonotność. Dzięki temu naczynia są nie tylko umyte, ale również odkażone. 

Te specyficzne warunki powodują, że nie każdy przedmiot może być myty w zmywarce. Wiem, to zaskakujące, ale istniej 8 grup przedmiotów, które nigdy nie powinny znaleźć się zmywarce. Oto one.

Ostre noże

Noże ze szlachetnej stali należy myć ręcznie. Dlaczego? Podczas mycia w zmywarce ostrza narażone są na nadmierne tarcie. Każdy szef kuchni swoje noże myje sam. 

Drewniane przybory i deski

Drewniane przybory i deski należy myć i odkażać ręcznie. Wilgotne i gorące środowisko zmywarki może je wypaczyć i zniekształcić. Deski, które są klejone z kawałków pod wpływem zmywarki mogą się rozpaść. 

Kubki termiczne

Szczególnie kubki termiczne ze stali nierdzewnej najlepiej jest myć ręcznie. Podczas mycia w zmywarce na powierzchni kubka mogą pojawić się plamy, a zabrudzenia i tak nie będą w pełni wyczyszczone. 

Niektóre plastikowe pojemniki

Plastkiowe pojemniki zawierające BPA zawsze należy myć ręcznie. Szkodliwe chemikalia zawarte w masie plastycznej mogą pod wpływem temperatury wypłukiwać się i pozostawać na powierzchni.  Zazwyczaj na spodzie naczynia jest oznaczenie, czy nadają się do zmywarki, czy też nie. 

Naczynia żeliwne bez emalii

Nasze żeliwne patelnie są zbyt cenne, by można je było wstawiać do zmywarki. To, co sprawia, że ​​naczynia żeliwne są tak wspaniałe, to nagar, który z czasem się na nich nawarstwia. Silne oddziaływanie detergentów może go uszkodzić. Kiedyś tak zepsułam idealną patelnię do omletów...

Naczynia kuchenne z nieprzywierającą powłoką

Wiele dzisiejszych naczyń z powłoką zapobiegającą przywieraniu mówi na etykiecie „można myć w zmywarce”, ale niekoniecznie jest to prawda. Okazuje się, że z czasem powłoka zabezpieczająca teflon ściera się w zmywarce i naczynie staje się toksyczne. Lepiej myć je ręcznie. Nie jest to zresztą zbyt trudne. 

Tarki 

Twoja tarka tak, jak nóż, może zostać stępiona przez intensywne działanie zmywarki. Co ciekawe, zmywarka wcale nie usunie resztek sera z ostrzy tarki. Oszczędź czas i po prostu wyczyść ją ręcznie.

Aluminiowe blachy i patelnie do pieczenia

Aluminium pod wpływem wysokich temperatur zmywarki pokrywa się przebarwieniami. Naczynia nadal nadają się do użytku, ale z pewnością nie są już tak ładne.

Elegancka porcelana

Wiele dobrej porcelany można zmywać tylko ręcznie. Większość producentów zmywarek ostrzega, że „wszelkie antyczne, wykończone metalem, ręcznie malowane wzory porcelanowe lub nałożone na glazurę są podatne na blaknięcie pod wpływem wysokiej temperatury wody i roztworów detergentów, dlatego nie należy ich myć w zmywarce”. Starą porcelanę zawsze myj ręcznie, a kupując nową zwracaj uwagę, czy dekoracja jest odporna na działanie zmywarki. 

Jak zrobić NALEŚNIKI idealne?