Szynka serrano - czemu jest taka droga?
Szynka serrano, czyli hiszpańska jamón serrano, to jeden z największych przysmaków Półwyspu Iberyjskiego i całej Europy. Jednak za ten rarytas trzeba sporo zapłacić: kilogram szynki serrano kosztuje nawet 50 euro. Dlaczego?
Spis treści
- Szynka serrano - nie należy jej mylić z szynką parmeńską
- Co warto wiedzieć o szynce serrano?
- Od czego zależą różnice w cenie serrano?
Szynka serrano - nie należy jej mylić z szynką parmeńską
Szynka serrano niektórym może kojarzyć się z włoską szynką parmeńską. Obie są wytwarzane w tradycyjny sposób, obie są długo suszone, obie podaje się na surowo. Jednak zarówno w przypadku Włochów, jak i Hiszpanów, takie porównanie uznawane jest za obelgę. W okresie przed świętami Bożego Narodzenia w wielu supermarketach i dyskontach pojawiły się wielkie udźce szynki serrano - czy warto się na nie skusić?
Co warto wiedzieć o szynce serrano?
Jej nazwa wywodzi się od hiszpańskiego słowa sierra, czyli góry, które są tradycyjnym miejscem suszenia szynki. To właśnie specyficzny proces suszenia, a następnie dojrzewania ma największy wpływ na smak, ale i cenę szynki serrano. Potrzeba około dwóch lat na to, aby wieprzowy udziec przechowywany w specjalnych warunkach (odpowiednia temperatura i wilgotność) zamienił się w największy hiszpański rarytas. Co ważne, w tym długim procesie traci on około połowę swojej masy - co też ma wpływ na cenę.
Od czego zależą różnice w cenie serrano?
Przy tak długich i rygorystycznych warunkach produkcji nie dziwi już chyba nikogo cena kilograma szynki serrano. Naturalnie jest ona nieco zróżnicowana. Za mniej kupimy szynkę serrano z jamón de cebo (świń karmionych na pastwiskach), zaś więcej zapłacimy za szynkę z jamón de bellota. Warto wiedzieć, że najlepsze i najdroższe szynki serrano pochodzą z hiszpańskich regionów Huelva, Guijuelo i Dehesa de Extremadura.