Szparagi - jak je prawidłowo przyrządzić

2017-04-25 10:32

Szparagi kiedyś były dostępne tylko w maju. Dziś szparagowy sezon znacznie się przedłużył, wiosną i na początku lata są jednak najsmaczniejsze. To bardzo efektowne danie i łatwo je przyrządzić. Ważne, by szparagi były sprężyste i nieprzegotowane. Podpowiadamy, jak to zrobić.

shutterstock_378750334.jpg
Autor: Shutterstock Szparagi, gdy są bardzo młode, można jeść na surowo. Oprócz gotowania można je też zapiekać i grillować.

Spis treści

  1. Szparagi - jak je dobrze wybrać?
  2. Szparagi - gotujemy w pionie
  3. Szparagi - inne sposoby niż gotowanie

Szparagi najlepiej smakują, gdy są świeże. Dobrze więc przyrządzić je od razu. Jeśli mają poczekać, włóżmy je do wody z lodem, nie powinna sięgać powyżej 1/3 długości pędów. Inny sposób - szparagi można owinąć wilgotną ściereczką i włożyć do lodówki.

Szparagi - jak je dobrze wybrać?

 Szparagi kupujemy w pęczkach, sprawdzamy, czy są podobnej grubości, wtedy ugotują się w tym samym czasie. Świeżo zerwane mają zamknięte główki, są sprężyste i jędrne, a potarte o siebie… skrzypią. Zielone są delikatniejsze w smaku niż białe i nie trzeba ich obierać. Białe obieramy zwykłą szczelinową obieraczką, uważając, by nie uszkodzić główek. Z jednych i drugich odłamujemy zdrewniałą końcówkę (ok. 2 cm).

Szparagi - gotujemy w pionie

Amatorzy szparagów powinni zaopatrzyć się w wysoki garnek o małej średnicy z koszyczkiem ułatwiającym ich wyjęcie z wody. Szparagi gotuje się w pozycji pionowej, w wodzie z dodatkiem soli i cukru (do smaku). Główki powinny wystawać ponad poziom wody, ugotują się na parze. Gotujemy krótko (rozgotowane są niesmaczne), sprawdzając miękkość widelcem. Czas zależy od wielkości, świeżości i koloru - zielone będą gotowe po 3-8 minutach, a białe potrzebują kilka minut więcej (najczęściej 10-12).

Szparagi - inne sposoby niż gotowanie

Szparagi można też zapiekać i grillować. Młodziutkie zielone pędy są pyszne na surowo – pokrojone cienko np. na toście czy w sałatce.

Szparagi - czy umiesz je gotować?

Pytanie 1 z 15
Kiedy trwa sezon na szparagi?
Szoaragi
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE