Światowy Dzień Whisky 18 maja - co to za święto?

2016-09-19 14:18

Światowy Dzień Whisky obchodzi się 18 maja. Z tej okazji można poznać historię, smaki i sposób serwowania tego wykwintnego alkoholu. Kto wymyślił whisky, skąd pochodzi Światowy Dzień Whisky i co o niej wiadomo? Jak się pije ten trunek?

swiatowy_dzien_whisky_co_to.JPG
Autor: pixabay.com Na początku whisky była wytwarzana, jako malt (ze słodu jęczmiennego) i grain (ze słodu zbożowego).

Spis treści

  1. Jak whisky zrobiła karierę?
  2. Zasady serwowania whisky

Na pomysł celebrowania whisky w czasie Światowego Dnia Whisky, wpadł  Blair Bosman - pasjonat whisky i student Uniwersytetu Aberdeen, a jego inicjatywę  gorąco poparł m.in. szkocki parlament. Pierwszą edycję w 2012 roku celebrowało ponad 20 tys. osób, szacuje się, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej.

Jak whisky zrobiła karierę?

Mało kto wie, że whisky, ten bursztynowy alkohol początkowo był wykorzystywany do odkażania ran i zwalczania niektórych chorób. Z czasem odkryto również jego walory smakowe. W XVIII wieku w Szkocji whisky była już bardzo popularna, określano ją mianem wody życia – aqua vitae czy usquebaugh.

Na początku whisky była wytwarzana, jako malt (ze słodu jęczmiennego) i grain (ze słodu zbożowego). Jednak pionierzy, np. John Walker, zaczęli komponować whisky typu blended, będące połączeniem maltów i grain whisky w różnym wieku. Tego rodzaju alkohol jest bardziej wyważony i jednocześnie ciekawy.  

Zasady serwowania whisky

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach serwowania whisky. Szkło, w jakim podajemy whisky ma ogromne znaczenie, bo pomaga wydobyć aromaty i uwypuklić smak alkoholu. Degustację, należy przeprowadzać w kieliszkach o kształcie tulipana, dodając kilka kropel niegazowanej wody mineralnej. Whisky można również podawać z lodem w niskich szklankach oraz w dowolny sposób, jako bazę różnych do drinków. Szeroki wachlarz wyboru pozwala każdemu znaleźć swój ulubiony smak i cieszyć się nim nie tylko w nadchodzący Dzień Whisky.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE