Swańska sól: co to jest i jak zrobić słoną mieszankę ziół ze Swanetii
Swańska sól to mieszanka soli oraz specjalnie dobranych ziół. Ta przyprawa pochodzi z odizolowanej, górskiej krainy Swanetii w Gruzji.
Swanetia w miesiącach zimowych jest praktycznie niedostępna. Zawsze było tu ciężko z dostawą niezbędnych produktów, takich jak sól. Co prawda w górach występują naturalne kryształy soli kuchennej, ale można je znaleźć tylko latem, gdy ustąpią śniegi. Ta naturalna sól rozpuszczona przez topniejący śnieg, wnika w cienką warstwę górskiej gleby, a stamtąd przedostaje się do roślin. Dlatego dziko rosnące zioła ma intensywny, słony smak.
Mieszkań tego górskiego regionu poradzili sobie z deficytem soli. Od wieków w każdym domu produkuje się specyficzną przyprawę - mieszankę soli oraz dzikich ziół, które wzmacniają efekt. Dziś częściej są to zioła uprawiane.
Nie ma jednej receptury na swańską sól. Każda gospodyni robi ją trochę inaczej.
Można też samą mieszankę ziół bez soli, kupić w sklepach, praktycznie w całym regionie dawnego ZSRR, pod nazwą Khmeli suneli.
Swańska sól to w zmiennych ilościach: gruba sól kamienna, roztarte nasiona kolendry, ziele kozieradki błękitnej, suszony czosnek oraz sproszkowana chilli. W zależności od mikroregionu dodaje się także szafran imerytyński, cząber, koper i kmin rzymski.
Tradycyjnie wszystkie składniki uciera się w kamiennym moździerzu, co trwa dość długo. Rozdrobnioną na pył przyprawą posypuje się gotowe dania.