Susz jajeczny - do czego służy i jakie ma właściwości?
Susz jajeczny to popularny składnik wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Co to jest susz jajeczny, gdzie się go używa i w jakich produktach występuje najczęściej?
Susz jajeczny zastępuje świeże jajka. To praktyczne rozwiązanie, ponieważ ma między innymi dłuższą datę ważności niż jajka. Wykorzystuje się go w zakładach spożywczych do produkcji pieczywa, wędlin oraz wyrobów cukierniczych.
Dostępny jest susz jajeczny z całych jajek albo susz tylko białkowy lub tylko żółtkowy. Susz żółtkowy solony dodawany jest do majonezów, konserwowany – do ciast. Susz białkowy jest natomiast składnikiem niektórych wyrobów farmaceutycznych.
Ostatnio było głośno o suszu jajecznym w związku z jego podrabianiem w zakładzie niedaleko Kalisza. Do produkcji wykorzystywano nieświeże jajka, dodawano ponadto susz rybny, wapno i kurkumę. Bakterie chorobotwórcze w badanych próbkach przekraczały dopuszczalne normy kilkaset razy. Susz jajeczny okazał się trujący. CBA bada sprawę produkcji suszu jajecznego produkowanego w Kaliszu, zawierającego toksyczny kadm, ołów i bakterie coli.