Sprytne triki na szybkie schłodzenie napojów. Sprawdzą się w każdych warunkach
W upalne dni chce się pić. Najchętniej gasimy pragnienie zimnymi napojami. A co, gdy akurat nie są schłodzone? Oto proste i sprytne sposoby na szybkie schłodzenie napojów.
Spis treści
- Odpowiednie nawadnianie organizmu
- Niezawodny lód - najprostszy sposób w domowych warunkach
- Jak może pomóc papierowy ręcznik?
- Siły przyrody w służbie człowieka
Odpowiednie nawadnianie organizmu
Nawadnianie organizmu to ważna sprawa, zwłaszcza w upały. Zalecana przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Żywności dzienna dawka wody to nie mniej niż 2 litry. A co się dzieje, gdy dochodzi do odwodnienia? Zostaje zaburzony prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, trawienia i wchłaniania. Odwodniona osoba odczuwa wzmożone zmęczenie i senność, dezorientację, a także ma obniżony nastrój. Nie bagatelizujmy więc takich objawów i dbajmy o odpowiednie nawilżenie. A oto kilka sposobów, by w upalny dzień napoje były orzeźwiające, czyli dobrze schodzone.
Niezawodny lód - najprostszy sposób w domowych warunkach
Najprościej schłodzić napój, dodając do niego kostki lodu. A co zrobić z napojami, które chcemy podać w butelce lub puszce? Tutaj także nieodzowny jest lód, a także woda i sól. Gdy włożymy butelki do naczynia z zimną wodą, lodem i 2–3 łyżkami soli, przyspieszy to proces schładzania – sól narusza bowiem strukturę krystaliczną lodu, błyskawicznie go rozpuszczając i jednocześnie schładzając przez to wodę, a w efekcie i nasz napój. Z pewnością jeszcze bardziej przyspieszymy proces, gdy takie naczynie uda się nam wstawić do zamrażalnika.
Jak może pomóc papierowy ręcznik?
To równie prosty i szybki sposób na schłodzenie napojów w butelkach/puszkach – oczywiście w domowych warunkach. Papierowy ręcznik moczymy w zimnej wodzie, okręcamy nim dokładnie butelkę/puszkę i wstawiamy na 10–15 minut do zamrażalnika. Po tym czasie mamy doskonale schłodzony napój.
Siły przyrody w służbie człowieka
Gdy wypoczywamy na łonie natury, a nie mamy pod ręką turystycznej lodówki, warto skorzystać z pomocy natury. W wietrzne dni wystarczy zmoczyć skarpetkę, włożyć do niej butelkę i zostawić całość na kilkanaście minut w zacienionym i wystawionym na wiatr miejscu.
Ci, którzy spędzają czas nad wodą, mogą w prosty sposób skorzystać z jej chłodzącego dobrodziejstwa. Butelki z napojami umieszczamy wówczas albo bezpośrednio w wodzie strumienia, rzeki, jeziora, albo w reklamówce obciążonej kamieniem, by mieć pewność, że jej zawartość zostanie na miejscu.
Również ziemia może być pomocna w schładzaniu, a zwłaszcza utrzymywaniu niskiej temperatury napojów. Wystarczy wykopać dołek i umieści tam zabutelkowane napoje.
Zajrzyj do naszej galerii i wypróbuj przepisy na domowe lemoniady, które nie tylko gaszą pragnienie, ale też dostarczają witamin i mikroelementów