Sok z brzozy, czyli oskoła: jak pozyskać i stosować sok z brzozy? [WIDEO]

2023-04-12 11:41

Sok z brzozy, czyli oskoła, to najsilniejszy naturalny środek wzmacniający organizm wczesną wiosną. Znakomicie łagodzi skutki wiosennego przesilenia, reguluje przemianę materii, pomaga w chorobach nerek, leczy trądzik i anemię. Jak samodzielnie zebrać oskołę? Jak stosować brzozowy sok?

Sok z brzozy: oskoła
Autor: Shutterstock Sok z brzozy, czyli oskoła, zawiera wiele cennych dla organizmu związków.

Spis treści

  1. Kiedy zbierać sok z brzozy?
  2. Jak pozyskać sok z brzozy?
  3. Sok z brzozy - zastosowanie

Kiedy zbierać sok z brzozy?

Sok z brzozy możesz zebrać oczywiście tylko wtedy, jeśli drzewo rośnie na terenie twojego ogrodu lub działki. Najlepszą porą na zbieranie oskoły jest marzec i kwiecień, czyli czas, kiedy soki „zaczynają już krążyć”, ale brzoza nie wypuściła jeszcze pierwszych pąków liści. Aby uzyskać oskołę, należy wybrać drzewo o średnicy pnia przynajmniej 15 centymetrów.

Oskoła zdrowy sok z brzozy. Zobacz, jak bezpiecznie pozyskać sok z brzozy?

Jak pozyskać sok z brzozy?

  • W pniu wydrążamy otwór o głębokości ok. 4 centymetrów i wtykamy w niego plastikową, zakrzywioną rurkę do napojów, dłuższym końcem na zewnątrz.
  • Poniżej, za pomocą drutu lub mocnej taśmy, przymocowujemy pojemnik na sok z brzozy. Świetnie w tej roli sprawdzi się na przykład 5-litrowy baniak po wodzie – akurat tyle soku z brzozy powinno „wyprodukować” drzewo w ciągu doby.
  • Ważne, aby po zakończeniu tego procesu zabezpieczyć ranę. Najlepiej zalepić ranę gliną lub nawet zwykłą plasteliną. W tym przypadku nie należy jednak stosować maści ogrodniczych, bo zawierają szkodliwe dla naszego zdrowia chemiczne substancje i pozyskiwanie soku z brzozy, który ma nam przecież pomóc oczyścić organizm z toksyn, mijać się będzie w przyszłości z celem. 

Sok z brzozy - zastosowanie

Sok z brzozy należy przechowywać w lodówce. Niepasteryzowany, a taki ma najwyższą wartość, powinien zachować swoje lecznicze właściwości przez 3 dni. Sok z brzozy najlepiej stosować w dwutygodniowym cyklu. Podczas takiej kuracji wypijamy dziennie 2 szklanki oskoły, jedną rano i jedną wieczorem.

Galeria: Smaczne leki z domowej apteki

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE