Co to jest seitan? Wartość odżywcza, zastosowanie i przepis na wegańskie mięso

2022-05-13 17:16

Seitan, nazywany również chińskim mięsem, to odpowiednio spreparowane białko roślinne. Można go przygotować w domu. Ma tekstrę podobną od mięsa zwierzęcego. Idealnie nadaje się na pieczeń. Seitan to proteiny pozyskiwane z pszenicy. Dlateto nie jest to produtk dla każdego. Zobacz dlaczego warto go jeść i sprawdź, czy jest zdrowy.

Seitan - wegańskie mięso: wartość odżywcza, zastosowanie, przepis jak zrobić
Autor: Shutterstock.com Seitan - wegańskie mięso: wartość odżywcza, zastosowanie, przepis jak zrobić

Spis treści

  1. Seitan - co to jest?
  2. Seitan - jak powstaje?
  3. Seitan - wartość odżywcza
  4. Czy seitan jest zdrowy?
  5. Przepis jak zrobić seitan
  6. Zobacz GALERIĘ: Jak zrobić klopsy fasolowe - krok po kroku

Seitan - co to jest?

Seitan to roślinny produkt spożywczy zastępujący mięso. Seitan jest wegańskim produktem wysokobiałkowym. Białko na seitan pozyskuje się mąki pszennej. Zatem seitan składa się również z białka zbożowego - glutenu. Gluten pod wpływem wody pęcznieje. Nawodnione cząsteczki glutenu tworzą elastyczną siatkę, która po obróbce cieplnej zostaje utrwalona. I bardzo przypomina strukturę tkanki mięśniowej. Seitan jest tradycyjnym produktem diety bezmięsnej, powszechnie spożywanym w Japoni, Chinach, Korei i Rosji. Nazywany jest chińskim mięsem lub mięsem Buddy. 

Seitan - jak powstaje?

Produkcja seitanu nie wymaga żadnych nowoczesnych technologii. Seitan powstaje przez dwukrotne gotowanie roślinnego białka, które pozostaje po wypłukaniu skrobi z ciasta zagniecionego z mąki pszennej oraz wody. Masę na seitan często doprawia się dodatkami i przyprawami. Surowe białko zbożowe gotowane jest w bulionie warzywnym. Przed spożyciem seitan jest pieczony lub smażony. 

Nazwę dla tego wegańskiego produktu stworzył Japończyk, George Ohsawa (1893–1966), twórca diety i filozofii makrobiotycznej. W połowie XX wieku dietetyk promował swoją koncepcję na Zachodzie i wtedy ukuł określenie seitan. W Japonii używa się nazwy グルテン・ミート guruten-mīto, co oznacza mięso glutenowe.

Moda na wegetarianizm

Seitan - wartość odżywcza

Seitan jest dobrym źródłem białka roślinnego. W porcji 100 g seitanu znajduje się  75 g czystego białka i dostarcza 340 kcal energii.  Pozbawiony jest innych składników odżywczych, przede wszystkim witamin i mikrolementów. Dlatego nie jest zalecany, jako główny składnik diety wegańskiej. W porównaniu do nasion strączkowych i ich przetworów (np. tofu) seitan jest bogaty nie tylko w gulten, ale także w dwa rodzaje cennego białka zbożowego: gluteninę i gliadynę. "Chińskie mięso" ma też tę zaletę, że jego mięsna tekstura dobrze urozmaica roślinny jadłospis. 

Czy seitan jest zdrowy?

Seitan to białko pszenicy, czyli gluten. Z tego względu nie powinny go spożywać osoby chorujące na celiakię, osoby z nietolerancją glutenu oraz osoby z nadwrażliwością na gluten. Seitanu nie powinny również jeść osoby na diecie bezglutenowej z innych powodów. 

Przepis jak zrobić seitan

Gotowy seitan można kupić w sklepach z wegańską żywnością. Jednak jego przygotowanie nie jest skomplikowane. Do przygotowania porcji seitanu potrzeba 1 kg mąki pszennej oraz 500 ml wody.

  • Do mąki dodać porcjami wodę i zagnieść ciasto, jak na pierogi. Ciasto należy odłożyć na 30 minut, aby gluten spęczniał.
  • Następnie należy ciasto wyrabiać w zimnej wodzie, wypłukując w ten sposób skrobię. Wodę należy kilkukrotnie zmieniać.
  • Masę wyrabiać do chwili, gdy stanie się żółta, a woda będzie czysta.
  • Otrzymana masa jest elastyczna, nieco gumiasta. Teraz należy ją ugotować w rosole przyprawionym sosem sojowym, granulowanym czosnkiem, ostrą papryczką i innymi przyprawami.
  • Masę można ugotować w całości, uformowaną w walec lub podzielić na porcje, utoczyć kule lub wałeczki, owinąć folią spożywczą i dopiero gotować. 
  • Masę gotujemy dwukrotnie.
  • Ugotowany seitan należy przechowywać w lodówce.
  • Przed spożyciem można go przyprawić i upiec w całości jak pieczeń lub usmażyć w plastrach.

Zobacz GALERIĘ: Jak zrobić klopsy fasolowe - krok po kroku