Rzeżucha - cenne źródło witamin i minerałów przez cały rok [WIDEO]

2018-03-09 16:35

Najczęściej rzeżucha trafia na wielkanocny stół jako element dekoracji i symbol budzącej się po zimie flory. Ze względu na lecznicze właściwości powinniśmy ją hodować przez cały rok, a szczególnie zimą, gdy spożywamy mniej świeżych witamin. Sprawdź, jakie walory zdrowotne ma rzeżucha.

Rzeżucha - bogate źródło witamin
Autor: pixabay.com Rzeżucha zawiera witaminy: A, B1, B2, C, E, K, PP oraz żelazo, magnez, chrom, jod i sole mineralne, dzięki czemu znakomicie nadaje się do uzupełniania ich niedoboru w organiźmie zimą i na wiosnę.

Spis treści

  1. Rzeżucha, czyli pieprzyca siewna
  2. >>> Kiedy posiać rzeżuchę, aby wyrosła na Wielkanoc?
  3. Rzeżucha - źródło witamin i minerałów
  4. ZOBACZ WIDEO i dowiedz się, jak stworzyć ogródek ziołowy!

Rzeżucha, czyli pieprzyca siewna

O zdrowotnych właściwościach rzeżuchy (zwanej również pieprzycą) wiedziano już w starożytności. Najpierw hodowano ją w Afryce i w Azji, a gdy wreszcie dotarła do Europy, zawojowała przede wszystkim Grecję i Italię. Wówczas rzeżucha była uważana za roślinę o właściwościach pobudzających, regulującą funkcjonowanie tarczycy i poprawiającą urodę. Do Polski trafiła podobno dopiero w XV wieku.

Rzeżuchę serwuje się jako tzw. zieleninę na kanapki czy do sałatek. Doskonale pasuje do potraw z jaj i zup. Rzeżucha wzbogaca charakter wielu dań, bo ma ostry, specyficzny smak. Jednak gdy zakwitnie nabiera goryczy, więc najlepiej wykorzystywać młode, najbardziej wartościowe pędy. Co ważne, rzeżucha jest bardzo zdrowa. To prawdziwa bomba witaminowa. Zawiera takie witaminy jak: A1, B1, B2, C, E, K, PP, które wzmacniają skórę, wzrok, układ krwionośny i nerwowy. Oprócz tego zawiera sole mineralne, olejki eteryczne, żelazo, wapń, magnez, fosfor, siarkę, chrom oraz jod.

>>> Kiedy posiać rzeżuchę, aby wyrosła na Wielkanoc?

Rzeżucha - źródło witamin i minerałów

Gdy już nastały możliwości badania składu roślin, potwierdzono niezwykłe właściwości rzeżuchy. Zawiera witaminy: A, B1, B2, C, E, K, PP oraz żelazo, magnez, chrom, jod i sole mineralne, dzięki czemu rzeczywiście znakomicie nadaje się do uzupełniania ich niedoboru w organizmie zimą i na wiosnę.

Rzeżucha powinna znajdować się na talerzach osób chorych na cukrzycę, anemię, chorobą wieńcową, reumatyzm, trądzik. A to jeszcze nie wszystko, gdyż poprawia również apetyt, wspomaga trawienie, ma właściwości oczyszczające organizm, działa moczopędnie, zapobiega otyłości.

Rzeżucha zawiera chrom, powinny ją spożywać osoby odchudzające się, tym bardziej że poprawia również trawienie. Przypisuje się jej również m.in. wspomaganie prawidłowej pracy trzustki i tarczycy (jod, który zawiera, jest łatwo przyswajalny) oraz właściwości dezynfekujące drogi moczowe.  Trzeba tylko uważać, żeby nie przesadzić, bo jest to roślina silnie moczopędna i można się nabawić zapalenia pęcherza - na dobę wystarczy spożyć kilka porcji rzeżuchy na łyżeczce od herbaty.

Rzeżuchę hoduje się łatwo i szybko, tak w warunkach domowych (na wilgotnym podłożu z waty lub ligniny) jak i ogrodowych. Finalną wielkość osiąga po ok. 10 dniach od posiania.

ZOBACZ WIDEO i dowiedz się, jak stworzyć ogródek ziołowy!

Świeże zioła w kuchni. Aromatyczne i zdrowe dodatki do potraw