Rekordy alkoholowe w Polsce i na świecie. Ile alkoholu można wypić?

2021-12-30 12:15

Stereotyp o Polakach i Rosjanach, którzy potrafią wypić największe ilości alkoholu na świecie, okazał się być prawdą. W pierwszej dziesiątce osób, które miały we krwi wielokrotność śmiertelnej dawki alkoholu są przede wszystkim Polacy. Sprawdź rekordy alkoholowe w Polsce i na świecie.

Mężczyzna pod wpływem alkoholu
Autor: Shutterstock

Spis treści

  1. Rekordziści w piciu alkoholu
  2. Sprawdzone sposoby na kaca 

Rekordziści w piciu alkoholu

Aby dołączyć do grona rekordzistów w piciu alkoholu, trzeba wypić mniej więcej 2,5 litra wódki za jednym razem. W 99% przypadków kończy się to tragicznie. Poniżej podajemy pierwszą piątkę w niniejszym, alkoholowym rankingu.

5 miejsce - pani Jolanta M., która w 1995 roku miała 8,2‰ alkoholu we krwi.

4 miejsce - pewna bezdomna z Goleniowa, która miała we krwi ponad 11‰.

3 miejsce - mężczyzna przez kilka lat znajdujący się na pierwszej pozycji naszego rankingu. 45 latek z Makowa - Kolonii, który w 2009 roku przeżył przy 12,3‰ alkoholu we krwi.

2 miejsce - 30-letni mężczyzna z Alfredówki (woj. podkarpackie). Po przewiezieniu go do szpitala i zbadaniu okazało się, że miał 13,74‰ alkoholu we krwi.

1 miejsce - od lat zajmuje je pan Tadeusz S., który pod wpływem alkoholu spowodował wypadek samochodowy, mając we krwi 14,8‰  alkoholu. Lekarze pięć razy powtarzali badanie, ponieważ nie mogli uwierzyć własnym oczom. Pan Tadeusz zmarł kilkanaście dni później w skutek odniesionych w wypadku obrażeń, ale nie w wyniku działania alkoholu.

Gwiazdy, które przyznały się do alkoholizmu. Vlog Ewy Wąsikowskiej

Ale rekordy światowe nie są znacząco niższe. Tadeusz S. ma pierwsze miejsce i na tej liście, a Polaków w pierwszej dziesiątce jest aż czterech, ale są też równie wysokie wyniki na świecie.

W RPA odnotowano osobę opisywaną jako "złodziej owiec". Zatrzymano go kiedy jechał Mercedesem Vito z kobietą, pięcioma chłopcami i 15 owcami, które ukradł tuż przed złapaniem przez policję. Miał 14,1 ‰ we krwi, czyli 32 razy więcej niż dozwolony limit. Nie dość, że przeżył, to jechał samochodem.

Kalifornijka, która miała we krwi 14 promili nie przeżyła. Jako przyczynę zgonu wskazano niewydolność organową. 

Trzecie miejsce na światowej liście ma 24-letnia Amerykanka, która zgłosiła się do szpitala, bo źle się poczuła. Lekarze byli zadziwieni, że z 13,3‰ we krwi, była przytomna i nie była nawet zdezorientowana.

Najwyższym wynikiem kiedykolwiek odnotowanym w historii, był przypadek z Polski, z gminy Olszewo-Borki. Sprawdzono zawartość alkoholu we krwi mężczyzny, który zginął w zderzeniu z TIRem. Wynik był porażający: 22,3 promila! Policja zaznacza jednak, że próbka mogła zostać zanieczyszczona i nie jest to w pełni wiarygodny wynik.

Sprawdzone sposoby na kaca 

Nawet jeżeli nie zamierzasz bić rekordów (czego nie zalecamy) to w pewnych sytuacjach przydadzą się sprawdzone sposoby na kaca. Podajemy je w galerii poniżej.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE