Radicchio - sałata na gorzko. Właściwości odżywcze i zastosowanie radicchio
Radicchio to cykoria sałatowa. Z wyglądu sałata o pięknych purpurowo-białych liściach, jednak w smaku zdecydowanie z cykoriową goryczą. Ze względu na tę gorycz praktycznie niejadalna jako samodzielne danie, ale już w towarzystwie dojrzewającej wędliny czy sera - poezja smaku i wykwintności. Jak podawać radicchio?
Spis treści
- Jak wygląda radicchio?
- Wartości odżywcze radicchio
- Jak kupować i przechowywać radicchio?
- Zastosowania kulinarne radicchio
Radicchio to zimowy przysmak. Późną jesienią oraz zimą jej goryczka nabiera bardzo wykwintnego charakteru. Warto wykorzystać ten smak i kolor do pięknych zimowych sałatowych kompozycji. Organizmowi dostarczymy w ten sposób spora dawkę cennych składników odżywczych, oczom widoku pięknego, kolorowego dania, a zmysłowi smaku urozmaicenia.
Jak wygląda radicchio?
Główka radicchio przypomina z wyglądu sałatę lodową, jej poszczególne odmiany nieco różnią się wyglądem. Odmiana o nazwie Chioggia ma zwarte niewielkie główki, przypominające kapustę. Odmianę Treviso charakteryzują podłużne, stożkowate liście. Radicchio variegate di Castelfranco to skrzyżowanie radicchio i endywii. Odmiana Castelfranco ma luźno ułożone i łagodniejsze w smaku liście. Verona ma czerwone, otwarte liście z białymi żyłkami, przypominająca nieco kapustę.
Wartości odżywcze radicchio
Radicchio jest niskokaloryczne - 100 gram liści zawiera jedynie 23 kcal. Nadająca roślinie gorzki smal laktukopikryna jest silnym środkiem przeciwmalarycznym i ma działanie uspokajające i przeciwbólowe (przeciwbólowe). Liście radicchio antyoksydantów, szczególnie zeaksantyny i luteiny. Zeaksantyna to karotenoid , który koncentruje się głównie w centralnej części siatkówki u ludzi. Razem z luteiną pomaga chronić oczy przed związaną z wiekiem chorobą plamki żółtej (ARMD) poprzez filtrowanie szkodliwych promieni ultrafioletowych. Ponadto radicchio jest niezłym źródłem witamin z grupy B i znakomitym źródłem witaminy K. Dostarcza również pewne ilości minerałów, takich jak mangan, miedź, żelazo, cynk i potas.
Jak kupować i przechowywać radicchio?
Kupując radicchio wybieraj świeże, zwięzłe, jaskrawoczerwone głowy z wyraźnymi żyłkami. Treviso i Chioggia powinny mieć zwarte liście, podczas gdy typ Verona ma otwarte, luźne liście. W domu przechowuj w lodówce w temperaturze poniżej 8° C przy wilgotności względnej około 90% do 2-3 tygodni.
Zastosowania kulinarne radicchio
Radicchio wykorzystuje się głównie do sałatek na sałacie. Jej goryczkowy smak świetnie komponuje się z szynką parmeńską lub serrano, z serami pleśniowymi oraz z... figami. Jednak radicchio można również poddawać obróbce cieplnej - piec, smażyć i grilować. Traci wtedy nieco ze swej goryczki, a także kolor.
Sprawdź przepisy z wykorzystaniem radicchio: