Przygotuj tak mięso do gulaszu. Te sposoby znały już nasze babcie, dziś przeżywają renesans
Aby gulasz świetnie smakował, mięso powinno być idealnie miękkie i soczyste. Uzyskanie takiego efektu gwarantuje dobre jakościowo mięso i odpowiednia marynata. Zamarynowana wcześniej wołowina czy wieprzowina wyjdzie delikatna i miękka. Wiedziały o tym już nasze babcie, a każda miała swój pomysł na marynatę.
Ugotowanie pysznego gulaszu nie jest zadaniem bardzo trudnym. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie mięsa. Wcześniejsze zamarynowanie go gwarantuje miękkie i soczyste kęsy, nawet wtedy, gdy nie pochodzi ono od młodego zwierzęcia. Ponieważ nie jesteśmy w stanie ocenić, czy mięso nie pochodzi od starszego wiekiem osobnika, odpowiednie przygotowanie kawałków przed obróbką cieplną sprawi, że nie będą twarde czy łykowate.
W czym marynować mięso na gulasz?
Mięso na gulasz można zamarynować na wiele sposobów. Jak to często bywa, świetnie sprawdzają się proste sposoby, które stosowały już nasze mamy i babcie. Mięso powinno się marynować przez kilka godzin, minimum 1-2, ale najlepiej pozostawić je w marynacie na całą noc.
Do przygotowania marynaty można użyć:
- mleka
- maślanki lub kefiru
- musztardy
- majonezu
- octu lub soku z cytryny
- alkoholu
Produkty te świetnie zmiękczają mięso. Można je ze sobą łączyć, można też wzbogacić każdą marynatę o przyprawy i warzywne dodatki smakowe, jak cebula czy czosnek.
Co zrobić, jeśli mięso nadal jest twarde?
Jeśli mięso mimo zamarynowania i odpowiedniego czasu duszenia jest nadal twardawe, można w trakcie gotowania dodać do gulaszu odrobine sody oczyszczonej, która również ma działanie zmiękczające. Nie należy jednak tego środka nadużywać - jeśli ma zadziałać, zadziała już przy niewielkiej ilości sody (np. 0,5 łyżeczki). Podobno niektórzy marynują mięso w sodzie lub jej roztworze. Metoda ta co prawda działa, ale zbyt duża ilość sody oczyszczonej w posiłku może wywołać problemy żołądkowe.