Przecier pomidorowy na zupę: jak zrobić? [WIDEO]
Domowy przecier pomidorowy to doskonały sposób na zrobienie zapasów z pomidorów na zimę. Jeśli późnym latem i wczesną jesienią weźmiesz się za robienie przetworów pomidorowych, oszczędzisz sporo czasu (i pieniędzy). Gdy przyjdzie ci ochota na zupę pomidorową, sięgniesz po słoik domowego przecieru, zrobionego w sezonie, gdy pomidory są najsmaczniejsze i najtańsze.
Pomidory na przecier muszą być przede wszystkim dojrzałe. Mogą być lekko miękkie, ale absolutnie nie mogą być nadpsute! Najlepiej wybrać takie, które mają dużo miąższu, ale niewiele pestek. Lepsze są gatunki z delikatną skórką.
Domowy przecier pomidorowy na zimę: jak zrobić?
Najpierw pomidory trzeba umyć i pokroić na ćwiartki. Warto przy tej okazji wyciąć twardy trzpień.
Przygotowane pomidory wkładamy do garnka, można je lekko zmiażdżyć, np. tłuczkiem do kartofli. Następnie pomidory powoli podgrzewamy na małym ogniu, aż się rozgotują. Na początku trzeba uważać, by się nie przypaliły, potem - gdy już puszczą sok - nie ma tego niebezpieczeństwa.
Rozgotowane pomidory przecieramy przez sito - musi być dość gęste, metalowe lub perlonowe. W sprzedaży są też specjalne urządzenia do przecierania, które ułatwiają tę czynność. W wersji ekspresowej pomidory wyciskamy w sokowirówce.
Przetarte pomidory trzeba posolić i zagotować, a następnie lekko odparować. Wrzące nakłada się do uprzednio przygotowanych słoików typu twist. Nie trzeba ich pasteryzować! Natychmiast zakręcamy wieczko. Słoiki z przecierem stawiamy do góry dnem (np. na desce) i odstawiamy do wystygnięcia. Potem upewniamy się, że słoiki są dobrze zamknięte, i chowamy je do spiżarni.