Pierogi z owocami - czym się powinny różnić od pierogów z wytrawnym farszem? [WIDEO]

2016-07-29 16:58

Pierogi z owocami to klasyk letniej kuchni. Kiedy dokuczają upały, a na straganach pysznią się świeże jagody, morele i wiśnie, warto je robić na obiad albo ciepłą kolację. Czym powinny się wyróżniać pierogi z owocami?

pipierogi-z-owocami-czym-sie-powinny-roznic-od-pierogow-z.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Pierogi z owocami trzeba robić nieco inaczej niż pierogi z wytrawnymi albo serowymi farszami.

Spis treści

  1. Delikatne ciasto na pierogi
  2. Farsz dobrze przyprawiony
  3. Z czym podawać pierogi z owocami

Pierogi z owocami, ze względu na specyficzny rodzaj farszu, trzeba przyrządzać nieco inaczej niż te z mięsem, kapustą czy serem. Delikatne owocowe nadzienie wymaga innych przypraw, warto też zrobić specjalne, bardziej miękkie i delikatne ciasto. Oto kilka rad, jak przyrządzać pierogi z owocami.

Delikatne ciasto na pierogi

Klasyczne ciasto na pierogi przygotowuje się z mąki i wody z dodatkiem jajka. Takie ciasto daje się dość cienko rozwałkować, ale stwarza niekiedy problem przy zlepianiu, a po ugotowaniu jest dość twarde, co nieprzyjemnie kontrastuje z rozpływającym się w ustach owocowym farszem. Dlatego do pierogów z owocami polecamy ciasto z mąki zaparzanej mlekiem, które jest bardziej delikatne, miękkie po ugotowaniu i łatwiejsze do zlepiania niż ciasto z mąki i wody. Łatwo je zrobić: 2 szklanki mąki ze szczyptą soli zalewamy w misce szklanką wrzącego mleka, mieszamy łyżką, a kiedy mąka wchłonie mleko i masa nieco przestygnie, wykładamy na stolnicę i zagniatamy, podsypując mąką, do pożądanej gęstości.

Farsz dobrze przyprawiony

Owoce, nawet bardzo słodkie i dojrzałe, zwykle po ugotowaniu robią się kwaśne, dlatego trzeba je zawsze wymieszać z cukrem. Dla podkręcenia aromatu warto dodać cukru wanilinowego oraz szczyptę cynamonu. Aby związać sok, który wypłynie z owoców podczas ugotowania, można je wymieszać z łyżką lub dwiema mączki ziemniaczanej.

Z czym podawać pierogi z owocami

Pierogi z owocami podajemy na słodko. Odpadają więc tradycyjne skwarki ze słoniną i podsmażaną cebulką (które dodajemy zwykle do innych rodzajów pierogów). Ugotowane danie serwujemy z gęstą śmietaną i posypujemy cukrem z dodatkiem wanilii.

Kto nie lubi śmietany, może polać pierogi stopionym masłem. I jeszcze jedna rzecz, która różni pierogi z owocami od pierogów z kapustą, serem czy mięsem: podsmażanie nie dodaje im smaku, najlepsze są świeżo ugotowane, prosto z wody. Nie zostawiajmy więc sobie pierogów z owocami na później, zjedzmy od razu całą porcję!

QUIZ: Pierogi świata

Pytanie 1 z 9
Ravioli to:
Zdjęcie