Pierogi z kapustą i grzybami - co warto o nich wiedzieć + SPRAWDZONY PRZEPIS na farsz i ciasto

2021-12-08 15:31

Pierogi z kapustą i grzybami to tradycyjne danie wigilijne podawane w każdym regionie Polski. Smakują zarówno z czerwonym barszczem, jak i zupą grzybową. Okazuje się, że i na ciasto, i na farsz są różne sposoby. Podajemy sprawdzony i wypróbowany przepis na pierogi z kapustą i grzybami! Zdradzamy też jak je smacznie i ładnie podać!

Pierogi z kapustą  i grzybami -  co warto o nich wiedzieć + SPRAWDZONY PRZEPIS
Autor: Shutterstock Pierogi z kapustą i grzybami to tradycyjne danie wigilijne, które oczywiście ma kilka wariantów

Spis treści

  1. Pierogi z kapustą i grzybami: 3 warianty
  2. Pierogi z kapustą i grzybami: SKŁADNIKI
  3. Pierogi z kapustą i grzybami: przepis na farsz i ciasto
  4. Pierogi z kapustą i grzybami: jak podawać pierogi w Wigilię?
  5. Zobacz też wideo i dowiedz się, jak zrobić ciasto na pierogi!
  6. Zobacz galerię, w której krok po kroku pokazujemy, jak zrobić pierogi!

Pierogi z kapustą i grzybami są daniem prostym do przygotowania, ale pracochłonnym. Dlatego do ich robienia warto zatrudnić domowników – pomocników. Jest to też doskonała okazja do podziału obowiązków. Jedni gotują, inni sprzątają.

Pierogi z kapustą i grzybami są też na szczęście potrawą, którą można przygotować wcześniej i zamrozić. W niektórych domach narodziła się nawet nowa „świecka tradycja” przygotowywania pierogów na Wigilię. Na przykład mama z córkami, które już wyprowadziły się z rodzinnego domu, spotykają się u jednej z nich i wspólnie lepią pierogi. Wspominają w tym czasie poprzednie Wigilie, zabawne dyskusje świąteczne, swetry z reniferami  itp. Praca nie jest wtedy monotonna, a zwykłe pierogi mają "wartość dodaną".

Pierogi z kapustą i grzybami, obok karpia, są potrawą wigilijną, która jest podawana w całej Polsce. Sposób przygotowania ciasta i farszu może się różnić – poniżej podajemy 3 warianty – ale najważniejsze, by te tradycyjne potrawy raz do roku pojawiały się na wigilijnym stole.

Pierogi z kapustą i grzybami: 3 warianty

Istnieją dwie szkoły przygotowania ciasta na  pierogi. Jedna mówi, że do ciasta nie dodajemy jajka. Wtedy będzie ono bardziej elastyczne, a pierogi  cieńsze. 

Inni natomiast mówią, że dodanie jajka (wtedy już nie dodajemy oleju) sprawi, że ciasto będzie miało ładniejszy kolor, a pierogi będą lepsze w smaku.

Inną kwestią różniącą przygotowanie farszu jest to, czy namoczone grzyby gotujemy czy smażymy. Grzyby tylko namoczone są już na tyle miękkie, że łatwo je posiekać i podsmażyć z cebulką. Inni wolą grzyby ugotować, by farsz był bardziej lekkostrawny.

Trzeci wariant dotyczy rodzaju użytej kapusty. Przeważa chyba wariant z kapustą kiszoną, nadającą pierogom specyficznego ostrzejszego smaku. Są jednak domy, w których tradycja nakazuje przygotować farsz z kapusty białej, dobrze doprawionej. To na co się zdecydujemy, zależy na pewno od tradycji, jakie obowiązywały w naszych rodzinnych domach, ale też od dostępności składników (dotyczy to zwłaszcza Polaków na obczyźnie) oraz tego, co po prostu lepiej nam smakuje.

Jak widać  przygotowanie i ciasta i farszu może się nieznacznie różnić. Znając różne sposoby na pierogi z kapustą i grzybami, warto wypróbować różne warianty i zdecydować, który nam najbardziej odpowiada.

Pierogi z kapustą i grzybami: SKŁADNIKI

Ciasto:   

  • 4 szklanki mąki
  • 2 łyżeczki soli
  • 2 łyżeczki oleju rzepakowego/oliwy lub jajko
  • 1-2 szklanki ciepłej wody

Farsz:

  • 1 kg kiszonej kapusty
  • 20 dkg suszonych grzybów – aromatycznych borowików lub podgrzybków
  • 3 średnie cebule
  • olej, oliwa lub masło
  • sól i pieprz do smaku

Pierogi z kapustą i grzybami: przepis na farsz i ciasto

  • Suszone grzyby dokładnie opłukać, zalać wodą i zostawić do namoczenia na kilka godzin (najlepiej na całą noc). Następnego dnia grzyby zagotować w wodzie, w której się moczyły i gotować do miękkości. Pod koniec gotowania doprawić grzyby solą i odrobiną pieprzu (pieprz nie powinien tutaj dominować). Ugotowane grzyby dokładnie odcedzić, a wywar zachować.
  • Kapustę kiszoną, jeśli jest bardzo kwaśna, wypłukać. Jeśli kwaśna nie jest to można pominąć ten etap, by nie pozbawić kapusty smaku. Kapustę szatkujemy na drobniejsze kawałki i gotujemy z wywarem z grzybów do miękkości. Jeśli kapusta jest już miękka, a został w niej płyn, też należy ją dokładnie odcedzić.
  • Grzyby i kapustę drobno poszatkować lub przepuścić przez maszynkę z dużymi oczkami.
  •  2 cebule zeszklić, ale nie rumienić i dodać do farszu. Całość bardzo dokładnie wymieszać i doprawić do smaku solą i pieprzem.
  •  Ciasto wyrabiać stopniowo, dodając ciepłą wodę, aż będzie miękkie i elastyczne. Może to zająć nawet 15 minut. I teraz właśnie przydają się pomocnicy.
  • Wyrobione cisto na pierogi przykryć ściereczką (żeby nie wyschło) i odstawić na chwilę by odpoczęło.
  • Ciasto podzielić na porcje (te, z których nie korzystamy, ponownie przykryć ściereczką) i rozwałkować na grubość 3-4 mm.
  • Szklanką lub kieliszkiem (kieliszek ma dobrą wielkość do uszek) wycinamy krążki z ciasta. Przed nałożeniem farszu dobrze jest trochę rozciągnąć ciasto w dłoniach. Nakładamy łyżką farsz na środek i delikatnie, by nie porwać ciasta, sklejamy pierogi (pamiętajmy, by nie zostało w nich powietrze, ponieważ wtedy w trakcie gotowania pierogi będą pękały). Sklejając pierogi z kapustą i grzybami  formujemy brzegi w  falbanki lub na płasko i odciskamy drobny wzorek końcówką widelca.
  • Gotowe pierogi przykrywamy ściereczką by nie wyschły.
  • Pierogi  z kapustą i grzybami gotujemy w osolonym wrzątku, który powinien „mrugać”, nie intensywnie bulgotać. Wkładamy także niezbyt duże porcje, by nie przerwać wrzenia wody. Pierogi gotujemy ok. 2 minuty, od wypłynięcia na powierzchnię. Sprawdzajmy jednak czy są miękkie, żeby nie dopuścić do rozgotowania.
  • Odsączone na łyżce cedzakowej pierogi, jeśli ich od razu nie podajemy, układamy na półmiskach tak, by się nie posklejały. Można je delikatnie skropić oliwą.
  • Przed podaniem pierogów na stół możemy okrasić je zrumienioną na patelni cebulą.

Pierogi z kapustą i grzybami: jak podawać pierogi w Wigilię?

Tak przygotowane pierogi z kapustą i grzybami podajemy z czystym, czerwonym barszczem lub zupą grzybową. Pyszne są również same, okraszone właśnie zrumienioną cebulką.

Małe pierożki z kapustą, wycinane kieliszkiem, zwijamy w uszka (ciasto składamy na pół jak pierogi, zlepiamy, owijamy dookoła palca i sklejamy rogi) i wkładamy do czarki z barszczem czerwonym lub grzybowym.

Innym sposobem podania pierogów z kapustą i grzybami podczas Wigilii jest ich podsmażenie. Są wtedy przyjemnie chrupiące. Do podsmażonych pierogów idealnie pasuje oczywiście zrumieniona na maśle cebula. Jeśli pierogi przygotowujemy wcześniej, z myślą o zamrożeniu, wtedy surowe pierogi ułóżmy na płasko tak, by się wzajemnie nie dotykały, a każdą warstwę przełóżmy papierem do pieczenia. Pierogów nie rozmrażamy przed gotowaniem! Bezpośrednio przed podaniem wrzucamy delikatnie zamrożone pierogi do garnka z osolonym wrzątkiem i gotujemy. Potrwa to nieco dłużej niż w przypadku pierogów świeżych, tak że sprawdzajmy na bieżąco, by nie dopuścić do ich rozgotowania.

Sprawdź >>> Pierogi wigilijne: jakie pierogi na Wigilię wybrać?

Zobacz też wideo i dowiedz się, jak zrobić ciasto na pierogi!

Beszamel - Jak zrobić ciasto na pierogi?

Zobacz galerię, w której krok po kroku pokazujemy, jak zrobić pierogi!