Owies – jak wykorzystać go dla zdrowia?

2016-08-05 13:33

Ziarna owsa, a także inne części tej rośliny – ziele, słoma i otręby - mają wiele walorów leczniczych. Zobacz, jakie działanie prozdrowotne ma owies i jego przetwory.

Owies – jak go wykorzystać dla zdrowia
Autor: pixabay.com Owies i produkty z owsa np. płatki owsiane mają doskonałe działanie na organizm ludzki.

Spis treści

  1. Owies - właściwości
  2. Produkty z owsem
  3. Płatki owsiane
  4. Nalewka z owsa
  5. Wyciąg z owsa

Owies - właściwości

Owies i płatki owsiane mają niewiele kalorii, za to dużą ilość błonnika, który pęczniejąc w żołądku zapewnia uczucie sytości przez dłuższy czas, poprawia trawienie, sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu. Pobudzają ruchy robaczkowe jelit, ułatwiają wypróżnienia, przeciwdziałają zaparciom i hemoroidom, są wręcz idealnym składnikiem diet odchudzających.

Produkty z owsem

Produkty z owsem powinny się znaleźć w diecie osób zagrożonych miażdżycą, bo obniżają wchłanianie cholesterolu z pokarmów i jego poziom w surowicy krwi. Dobrze też działają na przewód pokarmowy. Zawarte w błonniku beta-glukany podczas gotowania zamieniają się bowiem w gęsty śluz o właściwościach żelujących, który chroni błonę śluzową jelit przed podrażnieniami i infekcjami.

Płatki owsiane

Płatki owsiane wyrównują poziom glukozy i insuliny we krwi. Dodatkowo zaś, zawarty w owsie rozpuszczalny błonnik przeciwdziała szybkiemu wzrostowi poziomu glukozy we krwi i obniża indeks glikemiczny posiłków. Owiec ma również właściwości prebiotyczne, dzięki czemu wspiera funkcjonowanie flory bakteryjnej, zasiedlającej przewód pokarmowy i mającej wpływ na odporność organizmu.

Nalewka z owsa

Owies okazał się też skuteczny w walce z długotrwałym stresem i bezsennością, ponieważ działa wzmacniająco i tonująco na układ nerwowy. W roli środka łagodzącego napięcie nerwowe i pomagającego zasnąć, najlepiej sprawdza się nalewka z owsa.

Wyciąg z owsa

Natomiast wyciągi z owsa przeciwdziałają kamicy nerkowej, pomagają chronić pęcherz moczowy oraz nerki. Mają bowiem działanie moczopędne, a także właściwości przeciwgrzybicze i przeciwdrobnoustrojowe. A kąpiele z dodatkiem odwaru z ziela lub słomy owsianej, to sprawdzony sposób łagodzenia dolegliwości reumatycznych i artretyzmu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE