Owies – jak wykorzystać go dla zdrowia?
Ziarna owsa, a także inne części tej rośliny – ziele, słoma i otręby - mają wiele walorów leczniczych. Zobacz, jakie działanie prozdrowotne ma owies i jego przetwory.
Spis treści
Owies - właściwości
Owies i płatki owsiane mają niewiele kalorii, za to dużą ilość błonnika, który pęczniejąc w żołądku zapewnia uczucie sytości przez dłuższy czas, poprawia trawienie, sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu. Pobudzają ruchy robaczkowe jelit, ułatwiają wypróżnienia, przeciwdziałają zaparciom i hemoroidom, są wręcz idealnym składnikiem diet odchudzających.
Produkty z owsem
Produkty z owsem powinny się znaleźć w diecie osób zagrożonych miażdżycą, bo obniżają wchłanianie cholesterolu z pokarmów i jego poziom w surowicy krwi. Dobrze też działają na przewód pokarmowy. Zawarte w błonniku beta-glukany podczas gotowania zamieniają się bowiem w gęsty śluz o właściwościach żelujących, który chroni błonę śluzową jelit przed podrażnieniami i infekcjami.
Płatki owsiane
Płatki owsiane wyrównują poziom glukozy i insuliny we krwi. Dodatkowo zaś, zawarty w owsie rozpuszczalny błonnik przeciwdziała szybkiemu wzrostowi poziomu glukozy we krwi i obniża indeks glikemiczny posiłków. Owiec ma również właściwości prebiotyczne, dzięki czemu wspiera funkcjonowanie flory bakteryjnej, zasiedlającej przewód pokarmowy i mającej wpływ na odporność organizmu.
Nalewka z owsa
Owies okazał się też skuteczny w walce z długotrwałym stresem i bezsennością, ponieważ działa wzmacniająco i tonująco na układ nerwowy. W roli środka łagodzącego napięcie nerwowe i pomagającego zasnąć, najlepiej sprawdza się nalewka z owsa.
Wyciąg z owsa
Natomiast wyciągi z owsa przeciwdziałają kamicy nerkowej, pomagają chronić pęcherz moczowy oraz nerki. Mają bowiem działanie moczopędne, a także właściwości przeciwgrzybicze i przeciwdrobnoustrojowe. A kąpiele z dodatkiem odwaru z ziela lub słomy owsianej, to sprawdzony sposób łagodzenia dolegliwości reumatycznych i artretyzmu.