Ośmiornica – jak przyrządzić? [SPRAWDZONE RADY]

2016-09-14 17:43

Owoce morza są bardzo zdrowe i warto je regularnie spożywać, zamiast ryb. Sprawdź, jak przygotować ośmiornicę, aby była smaczna i nie straciła swoich właściwości zdrowotnych.

osmiornica-jak-przyrzadzic-sprawdzone-rady.jpg
Autor: pixabay.com Do gotującej się ośmiornicy można dodać różne składniki, np. sok z cytryny czy wino!

Spis treści

  1. Przygotowanie ośmiornicy
  2. Przyrządzenie ośmiornicy
  3. Gotowanie ośmiornicy

Ośmiornice są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe. Zawierają wiele witamin – A, E, B1, B2, B6, B12 – oraz jod, selen i wapń. Oprócz tego posiadają dobrze przyswajalne białko, są lekkostrawne, niskokaloryczne oraz nie zawierają cholesterolu.

Zanim jednak zrobisz danie z ośmiornicy, to musisz wiedzieć, jak ją odpowiednio przyrządzić!                    

Przygotowanie ośmiornicy

Jeśli kupisz świeżą ośmiornicę, to przed spożyciem musisz ją dokładnie oczyścić. Ośmiornica składa się z ramion, części środkowej oraz głowy. Część środkowa jest niejadalna i trzeba ją usunąć. Następnie należy oczyścić głowę – usunąć worek, odbyt, otwór gębowy i wnętrzności. Oprócz tego trzeba usunąć ssawki i końce ramion.              

Przyrządzenie ośmiornicy

Po oczyszczeniu ośmiornicy pamiętaj, żeby ją dobrze otłuc tłuczkiem. Po co? Ośmiornica zawiera dużo włókien kolagenowych, które sprawiają, że mięso jest twarde i gumowe. Otłuczenie sprawia, że włókna rozwiązują się i mięso jest miękkie, a tym samym nadaje się do jedzenia.

Gotowanie ośmiornicy

Zazwyczaj do wielu potraw dodaje się już przyrządzoną ośmiornicę. Należy gotować ją ponad 40 minut, chyba że mamy do czynienia z ośmiorniczkami baby, którym wystarczy 5-10 minut. Do gotującej się ośmiornicy można dodać różne składniki, np. sok z cytryny czy wino!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE