Oleje smakowe: jak zrobić?

2016-08-12 9:52

Warto mieć pod ręką kilka buteleczek oleju o różnych smakach. Można je przygotować samodzielnie. Są tańsze niż gotowe oliwy i oleje smakowe, a także wygodne – błyskawicznie wzbogacisz smak sałatki, mięsa czy spaghetti.

Oleje smakowe
Autor: thinkstockphotos.com Oleje smakowe warto zrobić samodzielnie, korzystając ze świeżych lub suszonych ziół, czosnku i innych przypraw

Spis treści

  1. Olej ziołowy do sałatek
  2. Olej do sałatek rybnych
  3. Olej paprykowy
  4. Olej imbirowy

Aby zrobić aromatyczny olej korzenny, potrzebny jest jedynie dobrej jakości olej oraz wybrane zioła. Przyprawy muszą w nim poleżeć przez kilka dni, by nabrał właściwego aromatu.  Oto kilka propozycji domowego oleju korzennego.

Olej ziołowy do sałatek

Do 1 l oleju wrzucamy po 1 łyżce drobno posiekanych świeżych ziół (mięta, estragon, melisa, cząber, szałwia, natka pietruszki). Olej wraz z przyprawami podgrzewamy do temperatury ok. 80 st. (uważnie, bo nie powinien się zagotować) i pozostawiamy na kilka godzin w chłodnym miejscu. Następnie przecedzamy i wlewamy do szczelnej butelki, najlepiej z ciemnego szkła.

Olej do sałatek rybnych

Do 1 l oleju dodajemy 5 dag pokrojonego korzenia pietruszki, 5 dag pokrojonego korzenia selera, 1 g tymianku, 3 g liści laurowych, 3 g ziela angielskiego i 1 g skórki cytrynowej (startej z wyparzonej cytryny). Wszystko razem podgrzewamy, pozostawiamy na dwa dni w chłodnym miejscu, po czym olej korzenny przecedzamy do butelki.

Olej paprykowy

Świeże papryczki chili myjemy i osuszamy (koniecznie, bo mokre mogą zapleśnieć) zalewamy olejem i zostawiamy na kilka dni pod przykryciem w miejscu chłodnym i ciemnym. Odcedzony olej nadaje się świetnie do chińskich dań, do których można też wykorzystać same papryczki.

Olej imbirowy

Świeże lub suszone kłącze imbiru wymoczone wcześniej przez 24 godziny w wodzie kroimy w plasterki i zalewamy olejem. Olej korzenny odcedzony po 3-4 dniach będzie doskonały do sałatek i potraw indyjskich.

Jeśli chcemy, by buteleczki dekorowały kuchnię, świeże gałązki ziół, papryczki albo ząbki czosnku wkładamy do nich w całości i zalewamy oliwą.