Oleje i oliwy aromatyzowane: jak zrobić w domu olej smakowy?
Zaroiło się na półkach sklepowych najpierw od oliwy z różnymi dodatkami, później zaś doszły do tego oleje smakowe. Są one oczywiście droższe od „czystych” produktów i nie zawsze wiadomo, czy przyprawiano je naturalnie, czy chemicznymi zamiennikami. Dlatego najlepiej zrobić je samemu. Radzimy, jak przygotować oleje i oliwy aromatyzowane w domowych warunkach.
Spis treści
Wiadomo, że oliwa i olej mają również właściwości konserwujące, same też niełatwo się psują. Natomiast dosyć szybko przechodzą innymi aromatami. Można też wybrać opcję trwalszą, wykorzystując do aromatyzowania oliwy lub oleju przyprawy suche, wedle własnych upodobań smakowych.
Oliwa aromatyzowana suchymi przyprawami
Do butelki z klasyczną oliwą wrzucamy suszone: czosnek w płatkach (1 łyżeczka lub więcej), posiekaną słodką paprykę (1 łyżeczka), rozmaryn (2 szczypty), oregano (płaska łyżeczka). Można też zrobić oliwę wyłącznie z czosnkiem czy z rozmarynem albo suchą ostrą papryczką. Nie trzeba już tego przecedzać, bo suche przyprawy mogą pozostać w butelce aż do końca. Zanim oliwa nie przemaceruje się, trzeba co jakiś czas wstrząsać butelką.
Oliwa i oleje ze świeżymi ziołami
Inaczej trzeba postępować, gdy chcemy oliwę lub olej przyprawić świeżymi ziołami. Po zalaniu takich przypraw mogą one pozostawać w płynie najwyżej kilka dni, ale to wystarczy, by oliwa lub olej nabrały smaku i aromatu. A zatem trzeba przecedzać.
Oliwa paprykowa - 4 drobno posiekane świeże ostre papryczki zalewamy szklanką oliwy i odstawiamy na kilka dni do lodówki. Potem przecedzamy i gotowe.
Olej zielony - 3 łyżki posiekanych świeżych ziół - mięta, cząber, estragon, szałwia, tymianek, pietruszka - zalewamy w garnku szklanką oleju i podgrzewamy do temperatury 80 stopni. Studzimy, wstawiamy do lodówki na 2 dni. Znakomity do sałatek. Wykorzystując te metody, można produkować oliwy i oleje smakowe, jakie tylko nam się zamarzą!