Co jeść, by nie mieć depresji? Które zioła mają działanie uspokajające?

2016-09-05 17:27

W łagodnych depresjach i stanach obniżenia nastroju, zamiast leków psychotropowych warto najpierw wypróbować leki z domowej apteczki. Sprawdź, które zioła mają działanie antydepresyjne.

Jakie zioła są naturalnymi antydepresantami?
Autor: thinkstockphotos.com Dziurawiec - zioło o działaniu uspakajającym.

Spis treści

  1. Dziurawiec
  2. Żeń-szeń, miłorząb japoński
  3. Różaniec górski

Dziurawiec

Najbardziej znanym ziołem o działaniu antydepresyjnym jest dziurawiec. W aptece dostępne są tanie wyciągi z dziurawca. Rozcieńcza się je wodą i przyjmuje regularnie, kilka razy dziennie (sposób przyjmowania zawsze podany jest na opakowaniu). Dziurawiec jest lekiem dla osób systematycznych – pierwsze efekty lecznicze pojawią się dopiero po trzech tygodniach. Kuracja może trwać maksymalnie dwa miesiące. Trzeba pamiętać, że dziurawiec zwiększa wrażliwość na słońce – więc kuracji lepiej nie przeprowadzać latem, a nawet w innych porach roku, przyjmując wyciąg z dziurawca należy unikać nadmiernego wystawiania się na promienie słoneczne. Długo przyjmowany dziurawiec może też osłabiać wzrok.

Żeń-szeń, miłorząb japoński

Antydepresyjnie działa też żeń-szeń. Oprócz tego stymuluje układ immunologiczny organizmu oraz reguluje poziom cukru we krwi. Depresję łagodzi też ginko-biloba czyli miłorząb japoński poprawiając dopływ krwi do mózgu.

Różaniec górski

Coraz bardziej popularną ze względu na działanie antydepresyjne rośliną jest różeniec górski. Nie powinno się jednak na własną rękę łączyć ziół o działaniu antydepresyjnym z chemicznymi lekami. Mogą bowiem wchodzić w interakcję. Zawsze powinno się najpierw zasięgnąć w tej sprawie porady lekarza.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE