Nalewki i likiery: jak je robić i z czego?

2016-08-29 16:00

Nalewki w Polsce pojawiły się dopiero w czasach Henryka Walezego (druga połowa XVI wieku). Wcześniej Polacy pijali piwo i miody. Nalewki szybko stały się ulubionym trunkiem szlachty, która popijała je… rano - dla pozyskania wigoru i sił. Sprawdź, z czego przygotowywać nalewki oraz likiery i jakie się z tym wiążą zasady.

nalewki-i-likiery-jak-je-robic-i-z-czego.jpg
Autor: Marcin Czechowicz Nalewki pięknie się prezentują i lepiej smakują, gdy po przygotowaniu przelejemy je do karafek lub eleganckich butelek

Spis treści

  1. Z czego robi się nalewki?
  2. Domowa nalewka krok po kroku
  3. Nalewka a likier: czym się różnią?

W każdym szlacheckim domu, a dokładniej – piwnicy –  znajdował się zbiór różnorodnych nalewek. Ulubionymi były orzechówka i piołunówka – traktowane jako „lekarstwo”.  Bo nalewki, zwłaszcza ziołowe, takie działanie miewają. Gdy dokładniej przyjrzymy się składowi niektórych preparatów sprzedawanych w aptekach, to dojdziemy do wniosku – dziwiąc się niepomiernie – że to wyciągi alkoholowe z ziół. Czyli nalewki ziołowe! Może nie tak mocne, jak te robione w domu, ale zawsze…

W Polsce szlacheckiej był zwyczaj „produkowania” nalewek z okazji narodzin dziecka. Owoce zbierano, kiedy kobieta była w ciąży, wytworzone z nich nalewki przechowywano w piwnicy, a pito je dopiero na ślubie potomka!

 Przepisy na pyszne nalewki znajdziecie w wydanej pod patronatem Beszamel.pl przez wydawnictwo HARDE książce Anny Szubińskiej "Nalewki. Natura zamknięta w butelce". Poradnik do nabycia w sieci Empik, księgarniach i naszym sklepie.

Z czego robi się nalewki?

Z różnorodnych owoców oraz ziół, dodając do nich przyprawy albo pomijając ten krok. Ziołowe nalewki mają głównie właściwości lecznicze, owocowe – przede wszystkim smakowe, ale lecznicze - również.

Domowa nalewka krok po kroku

Owoce zalewa się alkoholem, można nawet kilka razy, według zasady: od najmocniejszego do najsłabszego. Najpierw więc zalewa się je spirytusem (ok. 70%), zlewa, potem zalewa spirytusem „rozcieńczonym” wódką w proporcji 1:2 i po zlaniu czystą wodą źródlaną. Można też, na koniec, owoce zasypać cukrem albo syropem z przegotowanej wody z cukrem i odzyskać z owoców wszystko, co mogą dać. 

Dodając i mieszając bądź rozcieńczając alkohole, liczymy procenty! Nie zalewamy owoców czystym spirytusem (95%), ponieważ ścina owoce lub zioła, których zewnętrzna tkanka staje się nieprzepuszczalna i nie pozwala oddać pełnego bukietu smaków.

Nalewka dojrzewa dopiero po zlaniu i zabutelkowaniu, więc nie powinno się zbyt długo trzymać w słoju owoców zalanych alkoholem. Macerację przeprowadza się w szczennym naczyniu, w cieple lub na słońcu, lecz dojrzewanie powinno zachodzić w miejscu chłodnym i niezbyt jasnym.

Nalewka a likier: czym się różnią?

Różnica między nalewkami a likierami jest trudna do zdefiniowania. Likier to gęsty trunek alkoholowy o zawartości tegoż od 30% do 50%, o silnym aromacie i w przeciwieństwie do nalewek jest dobry do picia niedługo po przyrządzeniu, chociaż… niektóre ziołowe muszą leżakować latami.  Z gęstością też jest problem, bo są likiery gęste – nalewki też, są likiery klarowne i nie.

Może warto poprzestać na tym, że nalewki „wymyślili” nasi przodkowie i dawno temu były narodowym trunkiem, a likiery pochodzą z Włoch?...

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE