Nalewka z czereśni – zobacz, jakie ma właściwości. Wiesz, z których czereśni wyjdzie najlepsza?
Czereśnie to owoc szczęścia zwłaszcza dla osób borykających się z dną moczanową oraz mających problemy z krążeniem i tarczycą. Sezon na te owoce trwa jednak stosunkowo krótko. To może utrwalić smak czereśni w nalewce?
Spis treści
Niepokorne czereśnie
Czereśnie w przeciwieństwie do wiśni są słodkie i mają średni indeks glikemiczny. Czy są więc kaloryczne? Cóż, z jednej strony 1 kilogram czereśni ma tyle kilokalorii co... kotlet schabowy. Jednak w kotlecie nie ma jodu, który pozytywnie działa na tarczycę, prowokując ją do wzmożonego wydzielania hormonów, które między innymi regulują przemianę materii. I choć czereśnie mają dużą zawartość cukru, to jednak cukrem tym jest fruktoza, a nie sacharoza. Chyba więc nie warto wkładać wszystkiego do jednego wora – kaloria kalorii nierówna. Dodajmy, że na przykład Francuzki, które uchodzą za szczupłe, zajadają się dosłownie kilogramami czereśni w sezonie – średnio 2 kg dziennie.
Faktem jest, że czereśnie są ciężkostrawne i jednorazowa spora porcja może się zakończyć bólem brzucha. Lepiej więc jeść czereśnie małymi garściami – na pewno zamiast bardziej tuczących ciast i innych deserów.
A wiecie, że napar z ogonków czereśni (a także wiśni) wspomaga odchudzanie i spędza z organizmu nadmiar wody? Spróbujcie sami: Wywar z ogonków czereśni.
Jeśli robisz nalewki, zobacz też, co można zrobić z owoców ponalewkowych.
Cudowne właściwości czereśni
Przede wszystkim warto podkreślić, że czereśnie są przebogatym źródłem jodu – mają go więcej nawet niż morska ryba, którą jest bez wątpienia dorsz. Dlatego są tak cenne dla osób z chorobami tarczycy. Za to bogactwo witaminy B5 doskonale sprzyja obniżeniu stężenia kwasu moczowego w organizmie, którego kryształki gromadzą się w stawach. Czereśnie są więc polecane osobom cierpiącym z powodu dny moczanowej, lecz także reumatyzmu, ponieważ mają właściwości przeciwzapalne (dzięki dużej zawartości cyjanidów, salicylanów i witaminy C).
Czereśnie doskonale wpływają też na cerę, włosy i paznokcie, bo mają właściwości odtruwające wątrobę i oczyszczające nerki, co się odbija również na wyglądzie skóry. I przedłużają młodość, bo mają w sobie przeciwutleniacze.
Chciałoby się te wszystkie właściwości zachować i przechować – to może uda się w nalewce? Cóż, z jednej strony spirytus utrwala substancje czynne. Niemniej nalewki smakowej (nie mylić z apteczną tincturą) nie należy traktować leczniczo, tylko lekko wspomagająco. Na pewno nalewka czereśniowa podana jako aperitif doskonale zaostrzy apetyt i uprzyjemni chwile spędzane w doborowym towarzystwie.
Które czereśnie nadają się na nalewkę?
Czereśnie są bez dwóch zdań przepyszne. Ciężko jednak zamknąć ich smak w butelce czy słoiku. Przetwory z czereśni nie są tak intensywne ani zachwycające jak na przykład z wiśni. Podobnie będzie z nalewką – na czereśniach z sadu.
Dla smaku nalewki ważniejsza jest kwasowość owocu niż jego słodycz. Z jedynie słodkich owoców (ulepków) powstają mdławe i nudne nalewki. Jeśli chcesz zrobić wyborną nalewkę czereśniową, wybierz dziko rosnące czereśnie, czyli trześnie, zwane też czereśnią/wiśnią ptasią. To ten gatunek dał początek uprawie czereśni – jakby nie było, sięgamy więc do korzeni.
Trześnie lubią lasy liściaste, mieszane, miedze o lekkich glebach z odczynem obojętnym. Ich owoce są bardzo małe w porównaniu z czereśniami i wiśniami uprawianymi w sadach. Oznaką dojrzałości trześni jest białawy nalot na owocu. Najlepsze na nalewkę są przejrzałe trześnie, strącone z drzew lub zebrane jako spady. Oprócz naturalnej cierpkości i kwasowości mają wówczas taki stopień wycukrzenia, że nie trzeba dosładzać nalewki, bo jest wyborna w wersji wytrawnej.
Zobacz też, jak można wykorzystać owoce z nalewek – oto 12 przepisów.