Mularda, czyli kaczkogęś: co można z niej przyrządzić?
Kaczka jest znana i ceniona już od tysięcy lat. Miliony ludzi zachwycają się jej wyśmienitym, głębokim smakiem. Od 1960 r. salony zdobywają jednak nie zwykłe kaczki, lecz mulardy - mieszaniec kaczora rasy Pekin i kaczki Piżmowej. Od niedawna mulardy dostępne są też na naszym rynku. Co można z nich przyrządzić?
Spis treści
Mulardy, potocznie nazywane kaczogęsiami (lub kaczkogęsiami), są mało znanym w Polsce połączeniem kaczki rasy pekin i kaczora piżmowego. W przeciwieństwie do zwykłych kaczek mulardy trudno znaleźć na sklepowych półkach. Osoby poszukujące nowych, lepszych smaków muszą jej szukać u prywatnych hodowców.
Jak smakuje mularda?
Mięso mulardy znacznie różni się od mięsa kurzego oraz indyczego. Po pierwsze, w porównaniu do standardowej kaczki jest go wyjątkowo dużo. Charakteryzuje się cienką skórą oraz małą ilością tłuszczu. Po upieczeniu jest delikatne i kruche. Również wątroba mulardy jest większa i delikatniejsza w smaku niż ta od zwykłej kaczki. Idealnie nadaje się do przyrządzenia foie gras.
Ile kosztuje kaczkogęś? Gdzie można ją kupić?
Cena mulardy to ok. 20 zł/kg, czyli ok. 80 zł za jedną sztukę. Można również kupić mulardę żywą, wtedy jej cena wynosi ok. 40 zł za sztukę. Niestety kaczkogęsi można dostać przede wszystkim u prywatnych hodowców lub na fermach drobiu. Przyrządzać można ją na wiele sposobów, w zależności od upodobań kulinarnych.
Jak przyrządzić kaczkogęś?
Inspiracją może być przepis Magdy Gessler na kaczogęś wykorzystany przez restauratorkę w 4. odcinku 7. sezonu "Kuchennych Rewolucji" w kaszubskim Babim Dole. Mulardę opalamy i zostawiamy w zalewie z warzyw i mieszanki rozbitego czosnku z solą, następnie faszerujemy ją przyprawionymi majerankiem ćwiartkami jabłek i wstawiamy do piekarnika.
Mularda przygotowana w ten sposób na pewno zachwyci bliskich i znajomych.