Muchy w kuchni - jak się pozbyć domowych much?

2021-08-12 13:56

W okresie letnim muchy bywają prawdziwą zmorą! Pojawiają się chmarami, zazwyczaj w kuchni i denerwują prawie każdego. Jak się pozbyć much z kuchni? Podpowiadamy kilka sposobów na muchy w kuchni i w domu.

Muchy w kuchni
Autor: Shutterstock Można ograniczyć ilość much w kuchni za pomocą domowych trików.

Spis treści

  1. Moskitiera ograniczy liczbę much w kuchni
  2. Zapachy, które odstraszają muchy
  3. Rośliny owadożerne
  4. Lampa owadobójcza
  5. Płytki i lepy na muchy
  6. Środki chemiczne na muchy

Wraz z pierwszymi ciepłymi promieniami słońca budzą się i one. Wydawać by się mogło, że właściwie tylko po to, żeby nas irytować. Wszędobylskie muchy wpadają do domu natychmiast, gdy otworzysz drzwi lub okno. Szukają pożywienia i cienia. Siadają na pozostawionych na wierzchu produktach spożywczych, zanieczyszczają ściany i okna, nie dają spać w nocy. Jak sobie poradzić z nieproszonymi gośćmi?

Moskitiera ograniczy liczbę much w kuchni

Pierwszym krokiem do pozbycia się much z kuchni jest zamontowanie moskitier we wszystkich oknach, które otwieramy oraz w drzwiach na zewnątrz. Gotowe moskitiery można kupić lub zrobić samemu - wystarczy drewniana ramka i niepotrzebna już, dość gęsto tkana firanka lub spory kawałek gazy. Moskitiery nie chronią zupełnie przed muchami, ale w znacznym stopniu ograniczają liczbę owadów wpadających do wnętrza przez otwarte okna czy drzwi.

Zobacz też: Jak pozbyć się muszek owocówek? Domowe sposoby na muszki owocówki

Zapachy, które odstraszają muchy

Na parapetach warto poustawiać takie rośliny, za którymi nie przepadają owady. Muchy domowe stronią od zapachu geranium, nie przepadają za miętą, bazylią i lawendą. Warto więc zrobić na kuchennym parapecie ziołowy ogródek. Można także porozkładać w mieszkaniu woreczki z suszoną lawendą lub płatki kosmetyczne nasączone olejkiem lawendowym czy miętowym.

Nieźle sprawdzają się też smużki z rodzimych ziół, na przykład wrotyczu czy bylicy zwyczajnej. Wystarczy zebrać nieco gałązek, związać bawełnianym sznurkiem i wysuszyć w przewiewnym miejscu. Takie domowe kadzidła tlą się długo, a ich zapach przegania nieproszonych skrzydlatych gości.

Jak się pozbyć muszek owocówek?

Rośliny owadożerne

To również dość skuteczny sposób na ograniczenie liczby much w kuchni. Rośliny takie jak rosiczka, dzbanecznik czy muchołówka wabią owady swoim zapachem, zamykają w pułapce i zjadają.

Lampa owadobójcza

To dość drastyczny sposób radzenia sobie z muchami w kuchni, ale niewątpliwie skuteczny. Taką lampę można kupić za ok. 20 zł. Podłączona do prądu wabi muchy. Kiedy owady jej dotkną zostają porażone prądem.

Płytki i lepy na muchy

To środki skuteczne, jednak nie wyglądające zbyt estetycznie. Nasączone są substancją, która przyciąga muchy i pokryte klejem. Owady siadają na płytkę czy lep i przyklejają się do nich. Oblepione martwymi owadami akcesoria mogą jednak odstraszać domowników od kuchni.

Środki chemiczne na muchy

W sklepach jest duży wybór środków chemicznych, które zwalczają muchy. Występują w postaci sprayu, proszku czy specjalnych płytek. Należy jednak podchodzić do nich ostrożnie, chemia w nich zawarta może być również trująca dla ludzi.

Pułapka z plastikowej butelki na osy, muchy i inne owady
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE