Mleko pasteryzowane, UHT czy skondensowane? Czym różnią się od siebie dostępne w sklepach mleka?

2016-11-24 11:23 marika
Mleko pasteryzowane, UHT czy skondensowane: czym różnią się od siebie dostępne w sklepach mleka?
Autor: pixabay.com Który rodzaj mleka jest najlepszy?

W sklepach można kupić różne rodzaje mleka: pasteryzowane, UHT, mikrofiltrowane czy skondensowane. Sprawdź, czym różnią się od siebie.

Mleko pasteryzowane

Aby otrzymać mleko pasteryzowane podgrzewa je się to temperatury 60-90 stopni C przez kilkanaście sekund, dlatego traci ono jedynie 5- 10% witamin. W smaku przypomina prawdziwe mleko. W chłodnym, zacienionym miejscu może stać zamknięte 1-2 dni, w lodówce zaś 3-4 dni. Po otwarciu, przed spożyciem powinno się je przegotować. Nie ma w nim bakterii, które powodują choroby.

Mleko UHT

Mleko UHT z kolei podgrzewa się już do 135 – 150 stopni C. Zmienia mu się nieco smak oraz zapach i traci wiele witamin. Zamknięte może stać w lodówce nawet pół roku, w suchym chłodnym miejscu zaś do 2 miesięcy. Po otwarciu można je przechowywać w lodówce około 3 dni, a w ciągu 12 godzin można pić je bez przegotowania.

Mleko mikrofiltrowane

Mleko mikrofiltrowane natomiast w smaku jest najbardziej podobne do mleka świeżego. Poddawane jest filtrowaniu mechanicznemu, które zabija bakterie, oczyszcza z martwych komórek oraz innych zanieczyszczeń. Następnie zostaje poddane pasteryzacji. Jest dobre do spożycia przez 2 tygodnie.

Mleko skondensowane

Mleko skondensowane otrzymuje się przez odparowywanie części wody. Można je kupić zamknięte w puszkach, kartonikach bądź tubach. Dostępne jest także słodzone. Najczęściej zabiela się nim kawę i herbatę. Niektórzy używają mleka skondensowanego do zabielania sosów. Zamknięte może stać rok.

Mleko w proszku

Kiedy woda z mleka jest całkowicie odparowana uzyskuje się mleko w proszku. Używa się go właśnie w takiej postać bądź rozpuszcza w wodzie.

Mleko smakowe

Mleko smakowe, które zaczęto produkować w USA w latach 30. ma barwniki, aromaty oraz cukier. Powinno się je spożywać od czasu do czasu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE