Miody z innych krajów - jakie zagraniczne miody warto kupić?

2016-09-08 14:20

Na  sklepowych półkach oprócz krajowych miodów możemy znaleźć takie, które pochodzą z zagranicy. Jaki miód z innych krajów warto kupować? Na co trzeba uważać podczas wybierania złotego płynu do swojej spiżarki.

miod-z-innych-krajow-jakie-zagraniczne-miody-warto-kupic.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Miód manuka pochodzi z Nowej Zelandii.

Spis treści

  1. Miód - polski czy zagraniczny?
  2. Miód manuka
  3. Miody z Malezji

Miód - polski czy zagraniczny?

Na pewno dobry miód najprościej kupić z którejś z polskich pasiek. Jeśli nabywamy go w sklepie, zawsze sprawdzajmy etykietę i kraj produkcji.

Jeśli na etykiecie napisane jest, że miód pochodzi z krajów spoza Unii Europejskiej, możemy domyślać się, że chodzi o Chiny (to główny eksporter miodu na świecie, przed Argentyną i Meksykiem). Taki produkt jest dużo tańszy, ale ma też gorszą jakość, a w dodatku istnieje zagrożenie, że zawiera szkodliwe substancje, np. antybiotyki.

Miód manuka

Popularny na rynku jest miód manuka, z Nowej Zelandii. Popularny jest ze względu na swe właściwości antybakteryjne (zawiera bakteriobójczą substancję, methylglyoxal). Korzystnie wpływa na układ pokarmowy i podnosi odporność organizmu.

Miody z Malezji

Podobne właściwości mają również miody z Malezji (miód Tualang) czy Jemenu (miód Yemeni Sidr), a także europejskie miody spadziowe. Niestety, w ślad za jakością idzie również wzrost ceny. Koszt miodu o antybakteryjnych właściwościach, sprowadzanych z tak odległych krajów, jest dziesięcio, a nawet dwudziestokrotnie wyższy od miodu kupowanego w supermarkecie, w związku z czym zazwyczaj nie używa się go do celów spożywczych, ale trzyma na wypadek choroby czy poparzenia.