Miód - jak wpływa na zdrowie?

2016-08-19 12:46

Miód rozcieńczony i podany na zimno działa przeciwbiegunkowo, a bardziej stężony i lekko podgrzany zwalcza zaparcia i poprawia trawienie. Ułatwia gojenie się ran, leczy przeziębienie i kaca, a także wzmacnia serce. Poznaj dobroczynne działania miodu i sposoby leczenia z jego pomocą różnych dolegliwości!

Dlaczego miód jest taki korzystny dla zdrowia?
Autor: pixabay.com Miód powinien stale gościć na naszych stołach ze względu na swoje właściwości zdrowotne.

Spis treści

  1. Miód - bakteriobójcze działanie
  2. Miód - dodaje siły i leczy kaca
  3. Miód - dobroczynne działania

Miód - bakteriobójcze działanie

Silnie bakteriobójczym składnikiem miodu jest inhibina (najwięcej zawierają jej miody spadziowe z drzew szpilkowych, lipowe i gryczane z pasiek położonych powyżej 1000 m n.p.m). Substancji tej nie znosi między innymi groźny gronkowiec złocisty. Niektóre gatunki miodu zabijają te bakterie, którym nie dają rady współczesne antybiotyki.

Działanie przeciwbakteryjne miodu wykorzystywane jest także do zwalczania pryszczy i innych skaz skóry.

Miód nie sprzyja powstawaniu próchnicy zębów. Stwierdzono, że wzrost paciorkowców, będących główną przyczyną próchnicy, hamowany jest przez nadtlenek wodoru obecny w miodzie.

Miód - dodaje siły i leczy kaca

Zawarta w miodzie acetylocholina wzmacnia wydolność mięśnia sercowego. Także obecny w nim potas pozytywnie wpływa na serce. Miodowe lekarstwa są w stanie szybko wzmocnić siły odpornościowe organizmu i wzmóc apetyt.

Fruktoza, nieodłączny składnik miodu, neutralizuje skutki picia alkoholu. Następnego dnia warto w dwóch porcjach zjeść w sumie 200 g miodu.

Miód - dobroczynne działania

przyspiesza gojenie się ran, miodowe opatrunki zmniejszają także ryzyko powstania bliznowców

leczy wrzody żołądka (szczególnie nadaje się do tego nektar z drzew herbacianych rosnących w Australii i Nowej Zelandii, czyli miód Manuka)

działa przeciwbiegunkowo

obniża ciśnienie tętnicze krwi i hamuje procesy miażdżycowe

leczy schorzenia wątroby i dróg żółciowych

jest dobry na przeziębienia, kłopoty z gardłem oraz koi nerwy

działa nasennie, ale jednocześnie pobudza do pracy mózg (dzięki glukozie, która jest paliwem dla szarych komórek)

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE