Miód - jak wpływa na zdrowie?
Miód rozcieńczony i podany na zimno działa przeciwbiegunkowo, a bardziej stężony i lekko podgrzany zwalcza zaparcia i poprawia trawienie. Ułatwia gojenie się ran, leczy przeziębienie i kaca, a także wzmacnia serce. Poznaj dobroczynne działania miodu i sposoby leczenia z jego pomocą różnych dolegliwości!
Spis treści
Miód - bakteriobójcze działanie
Silnie bakteriobójczym składnikiem miodu jest inhibina (najwięcej zawierają jej miody spadziowe z drzew szpilkowych, lipowe i gryczane z pasiek położonych powyżej 1000 m n.p.m). Substancji tej nie znosi między innymi groźny gronkowiec złocisty. Niektóre gatunki miodu zabijają te bakterie, którym nie dają rady współczesne antybiotyki.
Działanie przeciwbakteryjne miodu wykorzystywane jest także do zwalczania pryszczy i innych skaz skóry.
Miód nie sprzyja powstawaniu próchnicy zębów. Stwierdzono, że wzrost paciorkowców, będących główną przyczyną próchnicy, hamowany jest przez nadtlenek wodoru obecny w miodzie.
Miód - dodaje siły i leczy kaca
Zawarta w miodzie acetylocholina wzmacnia wydolność mięśnia sercowego. Także obecny w nim potas pozytywnie wpływa na serce. Miodowe lekarstwa są w stanie szybko wzmocnić siły odpornościowe organizmu i wzmóc apetyt.
Fruktoza, nieodłączny składnik miodu, neutralizuje skutki picia alkoholu. Następnego dnia warto w dwóch porcjach zjeść w sumie 200 g miodu.
Miód - dobroczynne działania
przyspiesza gojenie się ran, miodowe opatrunki zmniejszają także ryzyko powstania bliznowców
leczy wrzody żołądka (szczególnie nadaje się do tego nektar z drzew herbacianych rosnących w Australii i Nowej Zelandii, czyli miód Manuka)
działa przeciwbiegunkowo
obniża ciśnienie tętnicze krwi i hamuje procesy miażdżycowe
leczy schorzenia wątroby i dróg żółciowych
jest dobry na przeziębienia, kłopoty z gardłem oraz koi nerwy
działa nasennie, ale jednocześnie pobudza do pracy mózg (dzięki glukozie, która jest paliwem dla szarych komórek)