Makadamia: zalety orzechów makadamia + przepis

2016-10-25 11:36

Makadamia to wyjątkowo twardy orzech do zgryzienia. Jego wnętrze chroni niezwykle trwała łupina, z którą często nie radzi sobie nawet dziadek do orzechów. Dlatego znaczenie lepiej kupować już rozłupane orzechy. Dlaczego warto jeść orzechy makadamia i co można z nich przygotować?

Makadamia: zalety orzechów makadamia + przepis
Autor: thinkstockphotos.com Orzechy makadamia lepiej kupować już wyłuskane (ale w opakowaniach, które chronią je przed zjełczeniem) - bo ich wyjątkowo twarde łupiny trudno rozłupać nawet za pomocą dziadka do orzechów

Orzechy makadamia charakteryzują się delikatnym maślanym smakiem, a w swoim wnętrzu kryją ważne dla organizmu witaminy i minerały. Zawarte w orzechach witaminy A i B pomagają zachować zdrową skórę, potas odpowiada za regulowanie ciśnienia krwi, natomiast fosfor pomaga utrzymywać zdrowe i mocne kości.

Orzechy makadamia to również źródło ważnego dla układu pokarmowego błonnika.

 Ze względu na swój smak, orzechy makadamia są często wykorzystywane do wypieków oraz słodkich kremów. Doskonale nadają się również jako dodatek do dań obiadowych - dobrze komponują się w sosach z czosnkiem i anchois. Sprawdzą się również w przepisie na zupę krem.

Kupując orzechy macadamia, najlepiej wybierać te już pozbawione łupin, bo  makadamia mają wyjątkowo twarde skorupki. Można skorzystać z z dostępnych na rynku produktów, np. nowości w ofercie firmy Helio. Orzechy makadamia oferowane przez Helio dostępne są w poręcznym opakowaniu 70 g. Orientacyjna cena za opakowanie wynosi około 14 zł.

Zupa krem z orzechami makadamia

Składniki:

3 średniej wielkości ziemniaki

1 por

1 cebula

2,5 kostki rosołowej

6 opakowań (420 g) orzechów makadamia Helio

200 ml śmietany kremówki

oliwa

Pokrój w kostkę trzy ziemniaki, białą część pora i jedną cebulę. Podsmaż chwilę na odrobinie oliwy.

Rozpuść 2,5 kostki rosołowej w jednym litrze ugotowanej wody i zalej gotowym bulionem ziemniaki, pora i cebulkę.

Gotuj przez około 20 minut.

Po wystudzeniu dodaj orzechy (420 g) makadamia i miksuj na gładki krem, dodając 200 ml kremówki.

 Zupę można podawać zarówno w wersji na zimno jak i ciepło.

O żesz ty... orzeszku. Czy znasz te orzechy?

Pytanie 1 z 8
Które orzechy dzięki dużej zawartości magnezu wspomagają nas w walce ze stresem?
Zdjęcie
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE