Mąka samorosnąca: jak przygotować self-raising flour [WIDEO]

2018-02-21 13:15

W niektórych przepisach anglojęzycznych spotykamy się z określeniem „self-raising flour'” (lub „self-rising flour”), co w wolnym tłumaczeniu na polski oznacza: „mąka samorosnąca”. Nie jest to żadna cudowna mąka, ale fabrycznie przygotowana zwykła pszenna mąka z dodatkiem środków spulchniających. Jak przygotować? Oto przepis.

Mąka samorosnąca: jak przygotować self-raising flour
Autor: Shutterstock Mąka samorosnąca to produkt przemysłowy, przygotowany dla ułatwienia pracy gospodyń domowych.

Mąka z dodatkiem środków spulchniających jest popularna w Wielkiej Brytanii. W polskich sklepach takiej mąki nie dostaniemy. Mąka „samorosnąca” to po prostu mąka (typ 450) wymieszana z proszkiem do pieczenia lub mieszaniną proszku do pieczenia i sody oraz niewielką ilością soli.

Wystarczy wymieszać zwykłą mąkę z proszkiem w proporcji: 3 łyżeczki proszku do pieczenia na pół kilograma mąki pszennej. Do ciasta należy jeszcze dodać szczyptę soli i oto własnoręcznie przygotowana „mąka samorosnącą”. Niektórzy producenci zamiast 2 łyżeczek proszku dodają 1 łyżeczką sody, oznacza to, że w takiej mące jest 1 łyżeczka sody i jedna łyżeczka proszku na pół kilo mąki.

Składniki:

500 g mąki pszennej typ 450

3 łyżeczki proszku do pieczenia

pół łyżeczki soli

Jak mąka do czego?

Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Przechowywać w zamkniętym pojemniku, w suchym miejscu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE