Lukrecja: co to za roślina? Czy może zastąpić cukier? Poznaj właściwości korzenia lukrecji
Lukrecja jest jedną z najstarszych roślin znanych człowiekowi i stosowanych w lecznictwie. Wykorzystuje się korzeń tej byliny. Lukrecja ze względu na swoją naturalną słodycz jest obecnie chętnie stosowanym, zwłaszcza w krajach skandynawskich, środkiem spożywczym. To jednak słodycz nie dla każdego. Sprawdź, jakie właściwości ma korzeń lukrecji.
Spis treści
- Właściwości lecznicze korzenia lukrecji
- Przeciwskazania do stosowania korzenia lukrecji
- Lukrecja a palenie tytoniu
- Jak wykorzystać słodycz korzenia lukrecji w kuchni?
- Zobacz też, jak zrobić cukierki lukrecjowe:
Właściwości lecznicze korzenia lukrecji
W tradycyjnej medycynie chińskiej lukrecja była stosowana w postaci surowego korzenia i startego proszku. Lukrecja w kawałkach – taka, jaką znamy do dzisiaj – pojawiła się w Europie już w XV wieku. Powstała w wyniku suszenia ekstraktu z gotowanych korzeni. Wyciągi z lukrecji są do dziś stosowane w homeopatii i w ziołolecznictwie. Mają działanie przeciwzapalne i ochronne dla żołądka. Lukrecja zmniejsza zapalenie błony śluzowej, polecana jest zatem dla wrzodowców. Działa również łagodząco na drogi oddechowe, pomaga w leczeniu kaszlu oraz bólu gardła, doskonale oczyszcza drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny.
>>> Lukrecja – jak uprawiać lukrecję w ogrodzie, właściwości i zastosowanie lukrecji
Przeciwskazania do stosowania korzenia lukrecji
Lukrecja może podnieść ciśnienie krwi. Dzieje się tak, dlatego że powoduje zatrzymanie wody i soli w organizmie. Osoby cierpiące na nadciśnienie, choroby serca oraz z zaburzeniami elektrolitów powinny więc unikać nadmiernego spożycia lukrecji. Z drugiej strony lukrecja może być przydatna osobom z niskim ciśnieniem krwi.
Zrezygnować z produktów zawierających sproszkowany korzeń lukrecji lub wyciągi z lukrecji powinny kobiety w ciąży oraz osoby z chorą wątrobą i chorymi nerkami.
Lukrecja a palenie tytoniu
Lukrecja jest sprzymierzeńcem osób rzucających palenie. Intensywny smak pastylki lukrecji pozwala przytłumić tęsknotę za smakiem tytoniu.
Jak wykorzystać słodycz korzenia lukrecji w kuchni?
Lukrecja ze względu na swój naturalnie słodki smak, który zawdzięcza glicyryzynie, jest chętnie wykorzystywana w cukiernictwie. Z jej dodatkiem sporządza się lody, ciasta i ciastka, a także specjalne cukierki lukrecjowe.
Często używana jest w kuchni włoskiej i francuskiej. Lukrecja znakomicie komponuje się z ryżem. Aby przygotować wywar na risotto, można umieścić jeden lub dwa kawałki korzenia lukrecji we wrzącej wodzie przed wsypaniem ryżu.
Zobacz też, jak zrobić cukierki lukrecjowe:
Cukierki z lukrecji – czarna słodycz bez cukru