Łopian większy - jakie ma właściwości zdrowotne?
Łopian to kwitnąca w lipcu i sierpniu dwuletnia roślina z rodziny astrowatych, o silnie rozgałęzionej łodydze z małymi liśćmi. Na jej szczycie wyrastają kwiatostany w postaci koszyczków fioletowych kwiatków. Korzeń łopianu jest z zewnątrz pomarszczony, brunatnoszary, ale w środku białawy i jędrny. Sprawdź, jak wykorzystać go dla zdrowia.
Spis treści
Łopian - właściwości
Łopian poprawia przemianę materii, działa moczopędnie, żółciopędnie i przeciwbakteryjnie. Zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego oraz wzmaga wydzielanie śluzu w przewodzie pokarmowym. Działa odtruwająco, przyśpiesza wydalanie toksyn z organizmu, a także obniża poziom cukru. Zalecany jest również w leczeniu przewlekłych chorób skóry np. łojotoku, trądziku, wysypki, egzemy, czyraków i oparzeń. Hamuje wypadanie włosów.
Łopian - zbiory
Korzenie zbieramy jesienią z roślin jednorocznych (nie wytwarzających jeszcze pędów kwiatowych) lub wczesną wiosną z roślin dwuletnich. Suszymy w temperaturze do 35 st. C.
Łopian - zastosowanie
Napar: 1 g suchych liści zalewamy szklanką wrzącej wody i pozostawiamy pod przykryciem na 10 minut. Pijemy 2 razy dziennie po 1/2 szklanki.
Odwar: 2 -3 łyżki skruszonego korzenia zalewamy szklanką wody. Gotujemy 3 - 5 minut. Po przecedzeniu pijemy 1/2 szklanki 2 razy dziennie. Zewnętrznie stosujemy odwary do okładów i przemywania w przypadku świądu, pęknięć, zadrapań, odmrożeń skóry i ukąszeń owadów.
Sok ze świeżych korzeni: ścieramy 10 dag uprzednio umytego korzenia, wyciskamy przez płótno, pijemy 3 razy dziennie po łyżeczce soku po jedzeniu.
W kuchni: rozdrobnione korzenie i łodygi dodajemy do sałatek warzywnych. Można je też gotować, kisić i marynować.