Lody prawdziwe i fałszywe. Jak rozpoznać prawdziwe lody? [WIDEO+QUIZ]

2020-06-17 14:42

Statystyczny Polak zjada w ciągu roku średnio 4 litry lodów. Nad Wisłą najchętniej wybierane są lody śmietankowe, czekoladowe i truskawkowe. Jak odróżnić te dobre prawdziwe lody od przemysłowych, które bardziej powinny nazywać się produktami lodopodobnymi?  

prawdziwe-lody-jak-je-rozpoznac.jpg
Autor: pixabay.com Dobre, tradycyjne lody są deserem przygotowywanym na bazie mleka.

Spis treści

  1. Z czego zrobione są prawdziwe lody?
  2. Sztuczne lody - co w nich znajdziemy?
  3. Jak odróżnić dobre lody od sztucznych?
  4. Dlaczego zimą warto jeść lody?
  5. Lody w 5 minut - błyskawiczne domowe lody ananasowe
  6. Indyjskie lody kulfi
  7. Jakie właściwości odżywcze mają lody?
  8. Kto i kiedy wynalazł lody?

QUIZ: Lody i sorbety. Sprawdź swoją wiedzę o deserach lodowych.

Pytanie 1 z 12
Lody dzielą się na 3 rodzaje:
Najłatwiejsze waniliowe lody domowe

Z czego zrobione są prawdziwe lody?

Dobre, tradycyjne lody są deserem przygotowywanym na bazie mleka. Mleko powinno być jednym z głównych składników dobrych lodów. Oprócz niego znajduje się w nich najczęściej śmietanka, żółtka i świeże owoce. Tyle wystarczy, by stworzyć w domu pyszne, tradycyjne lody bez konserwantów i ulepszaczy. Praktyka pokazuje jednak, że producenci lodów wykazują się coraz większą kreatywnością i ich produkty z prawdziwymi lodami mają niewiele wspólnego.

Sztuczne lody - co w nich znajdziemy?

Przemysłowi producenci lodów oszczędzają najczęściej na tym, co jest najdroższe. W lodach kupowanych w sklepie trudno będzie zatem znaleźć prawdziwe mleko. Zastępuje je mleko w proszku lub wręcz... woda! Wystarczy spojrzeć na opakowanie i przeczytać uważnie skład. Lody z białą czekoladą potrafią jej mieć 1%. Owocowe? Często składają się z niecałego procenta owoców!

Wszystko da się zastąpić sztucznymi barwnikami i aromatami. Do tego jeszcze jeden, wyjątkowo niezdrowy składnik. Utwardzane tłuszcze roślinne. Znajdziemy je w większości lodów przemysłowych. Specjaliści ostrzegają - takie tłuszcze wpływają na zaburzenia dobrego i złego cholersterolu w organizmie. Ich częste spożywanie grozi problemami z miażdżycą czy wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwory. 

Jak odróżnić dobre lody od sztucznych?

Przede wszystkim należy unikać kolorowych deserów o bajecznych nazwach... Smerfowe, balonowe czy tiramisu w zasadzie na pewno będą miały w sobie chemiczne dodatki i z prawdziwymi lodami nie będą miały wiele wspólnego. W przypadku lodów kupowanych w sklepie, wystarczy szybki rzut oka na skład. Należy pamiętać, że składniki, których jest najwięcej w danym produkcie, zawsze są wymienione na początku. Jeśli zatem skład zaczyna się od wody albo cukru - warto pominąć taki zakup. Należy pamiętać, że prawdziwe, dobre lody, ważą więcej od przemysłowych, które zawierają w sobie więcej... powietrza.

Warto unikać także lodów włoskich, czyli popularnych świderków z automatów. Takie smakołyki powstają z mieszaniny wody i proszku. 

Dlaczego zimą warto jeść lody?

Lody w 5 minut - błyskawiczne domowe lody ananasowe

Indyjskie lody kulfi

Jakie właściwości odżywcze mają lody?

Kto i kiedy wynalazł lody?