Kuchnia Podlasia: potrawy, których warto spróbować na Podlasiu

2016-09-15 17:40

Tradycyjne potrawy na Podlasiu są mieszanką kuchni polskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, białoruskiej, litewskiej, tatarskiej i żydowskiej. Sprawdź, jakich smaków warto spróbować podczas podróży przez Podlasie.

bliny_z_kawiorem.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Bliny to potrawa pochodzenia rosyjskiego i jedno ze sztandarowych dań regionalnych Podlasia.

Spis treści

  1. Bliny i potrawy na bazie ziemniaków
  2. Kartacze
  3. Babka i kiszka ziemniaczana
  4. Kindziuk
  5. Sękacz

Bliny i potrawy na bazie ziemniaków

Kuchnia Podlasia to przede wszystkim potrawy z ziemniaków (surowe ziemniaki są podstawą wielu ciast). Będąc na Podlasiu trzeba koniecznie spróbować placków z mąki gryczano-żytniej i gryczano-pszennej, czyli blinów. Bliny to potrawa pochodzenia rosyjskiego, najlepiej smakuje ze śmietaną, placki można też podawać z kawiorem lub łososiem. Bliny można także podawać na słodko, ze śmietaną i cukrem.

Kartacze

Kolejną charakterystyczną dla Podlasia potrawą są kartacze. To potrawa ciężka i sycąca, ale wyjątkowo smaczna. Kartacze przygotowuje się z ziemniaków zarówno surowych jak i gotowanych, w środku znajduje się mięsny farsz. Kartacze podawane są z reguły ze skwarkami lub smażoną cebulką.

Babka i kiszka ziemniaczana

Równie sycące, co kartacze, są babka i kiszka ziemniaczane. To podobne do siebie potrawy, w obydwu podstawą jest ziemniaczany farsz z boczkiem i skwarkami. Aby przygotować kiszkę ziemniaczaną należy wypełnić farszem wołowe lub wieprzowe jelito.

Kindziuk

Jedną z najbardziej tradycyjnych wędlin Podlasia jest kindziuk. Ten smakołyk wywodzi się z kolei z kuchni litewskiej. Kindziuk to dość twarda i pikantna wędlina, bardzo popularna także na Suwalszczyźnie.

Sękacz

Jeśli deser, to koniecznie sękacz. Ten wypiekany bezpośrednio nad ogniem smakołyk przygotowuje się na Podlasiu od wieków. Specjalnie przyrządzanym ciastem oblewa się obracany nad ogniem drążek.

Polskie dania regionalne - czy wiesz skąd pochodzi ten przysmak?
Pytanie 1 z 10
Skąd pochodzi rogal marciński?
Rogal Marciński