Kartacze podlaskie: przepis Małgorzaty Raduchy [LATO Z RADIEM]
Kultowa audycja „Lato z radiem” rusza w środę 24 czerwca, godz. 9.00-12.00. Zapraszają: Agnieszka Kunikowska i Małgorzata Raducha.
– Suwalszczyzna to jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Już same nazwy brzmią, jak zaklęcie: Gulbieniszki, Szypliszki, Żytkiejmy, Prudziszki… Pagórki , jeziora i lasy, tradycja jaćwieska, litewska, a przede wszystkim pogodni wspaniali ludzie i znakomita kuchnia: kołduny, kartacze, czebureki, listniki, stulistniki, stynka i zupa z pokrzyw. Dużo ziemniaków, mięsa, omasty, ale najwięcej serca i doświadczenia, bo to kuchnia praktykowana od pokoleń. Odwiedzimy Aleksandra Popławskiego, polskiego Tatara i jego kuchnię, podpatrzymy, jak zagniata kartacze Leokadia Chmielewska z Raczków, z których pochodzi Tomasz Organek oraz wejdziemy do rodzinnej serowarni PP Falęckich w Wiżajnach, aby skosztować serów dojrzewających i wędzonych z kozieradką, czosnkiem niedźwiedzim lub czarnuszką. Będzie pysznie! – zapewnia Małgorzata Raducha.
SKŁADNIKI
- 3 kg ziemniaków,
- 1 kg łopatki wieprzowej,
- 0,5 kg udźca z indyka,
- 1 jajko,
- 2 cebule,
- 4 ząbki czosnku,
- boczek do skwarek na polewę
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Ścieramy na tarce 2 kg surowych ziemniaków, a 1 kg gotujemy i przeciskamy przez praskę.
- Te surowe starte ziemniaki odsączamy na gazie, odlewamy wodę z wierzchu, a osadzony na dnie kleisty krochmal dodajemy do ciasta. Następnie dokładamy ugotowane ziemniaki, jajko, sól i zagniatamy jednolite ciasto.
- Zmielone mięsa doprawiamy podsmażoną cebulą i czosnkiem, dodajemy sól, pieprz, a ja dodatkowo daję kilka łyżek wody, żeby mięso nie było zbyt ścisłe.
- Z ciasta formujemy małe placuszki, napełniamy farszem, zlepiamy i wrzucamy na gotującą wodę.
- Gotujemy na wolnym ogniu ok 40 min.
- Po wyjęciu oblewamy stopionymi skwarkami. Smacznego!