Katar - produkty spożywcze, które wyleczą uciążliwą dolegliwość

2022-01-12 12:50

Męczy cię katar? Zamiast od razu sięgnąć po tabletkę, przypomnij sobie, czym skutecznie leczyły się poprzednie pokolenia. Nieco zapomniany imbir czy chrzan oraz inhalacje z sody oczyszczonej w mig postawią cię na nogi! Sprawdź, w jaki sposób za pomocą produktów spożywczych z twojej kuchni wyleczyć katar.

Na katar
Autor: Shutterstock Jeśli dopadł Cię katar, czym prędzej udaj się do... kuchni.

Spis treści

  1. Katar - domowe sposoby
  2. Imbir na katar
  3. Czosnek na katar
  4. Soda na katar
  5. Chrzan na katar
  6. Galeria: Leki z domowej apteki

Katar - domowe sposoby

Domowe sposoby na katar są tańsze niż leki apteczne, a syropy czy napary możesz przyrządzić we własnej kuchni. Spróbuj pokonać katar już wtedy, gdy kichasz i kręci cię w nosie. Oto kilka dobrych pomysłów z babcinej apteczki.

Imbir na katar

Działa na wielu płaszczyznach jednocześnie: filiżanka herbaty imbirowej zlikwiduje dreszcze, a jego olejki eteryczne złagodzą katar i zapalenie gardła. Olejek imbirowy działa podobnie jak aspiryna - pomaga w leczeniu migreny i bólów głowy. By przyrządzić rozgrzewającą herbatę imbirową, do gotującej się wody wrzuć pięć plasterków świeżo obranego imbiru i podgrzewaj 15 minut na niewielkim ogniu. Można dosłodzić ją miodem.

Poradnik Zdrowie: komu imbir może szkodzić?

Czosnek na katar

Jest cenny w domowej apteczce ze względu na wyjątkowo silne właściwości bakteriobójcze. Pomaga m.in. na kaszel i zapalenie oskrzeli, działa wzmacniająco i chroni przed przeziębieniami. By przygotować z niego leczniczy wywar, zgnieć 2-4 ząbki czosnku i zalej szklanką gorącego mleka. Pij raz dziennie na noc.

Soda na katar

Inhalacja z sody oczyszczonej ułatwia oddychanie przy katarze i kaszlu, a przy tym nawilża i dezynfekuje gardło, krtań, płuca oraz oskrzela. Do miski wlej litr wrzątku i dodaj łyżkę sody oczyszczonej. Nałóż ręcznik na głowę, pochyl się nad miską i wdychaj powietrze nosem. Inhalację powtarzaj przez kilka dni, poświęcając na nią 8-10 minut.

Chrzan na katar

Warto po niego sięgnąć w przypadku problemów z katarem, gdyż działa podobnie jak penicylina: pomaga przy wszystkich symptomach przeziębienia, kaszlu, zapaleniu oskrzeli, anginie i zapaleniu zatok, a nawet w przypadku grypy. Ponieważ olejki eteryczne ulatniają się z chrzanu w ciągu kwadransa, świeży korzeń trzeba stosować od razu po starciu. Chrzan można jeść na chlebie lub wykorzystywać jako dodatek do innych potraw.

Galeria: Leki z domowej apteki

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE