Kapusta włoska - dlaczego warto jeść tę odmianę kapusty?

2018-08-20 11:11

Kapusta włoska nie jest u nas tak popularna jak jej biała siostra. Warto jednak od czasu zastąpić białą odmianę kapustą włoską. Ma delikatniejszy smak i charakterystyczną teksturę, która sprawia, ze dania nabierają nowego wyrazu. Znakomicie nadaje się do zup, goląbkow oraz ciepłych dodatków do obiadu. A przy tym jest pełna wartości odżywczych.

Kapusta woska
Autor: Shutterstock Kapusta włoska jest zdrowa i bardzo dekoracyjna.

Spis treści

  1. Kapusta włoska - co to za warzywo?
  2. Wartości odżywcze włoskiej kapusty
  3. Właściwości prozdrowotne kapusty włoskiej
  4. Kupowanie i przechowywanie kapusty włoskiej
  5. Kapusta włoska - przepisy, które warto wypróbować

Kapusta włoska - co to za warzywo?

Kapusta włoska to warzywo, które nie występuje w stanie dzikim. Powstała w regionie alpejskim Savoy (angielka nazwa to savoy cabbage), leżącym na granicy Włoch, Francji i Szwajcarii. Uprawiana jest w Europie, Azji i Ameryce, nawet w północnych, chłodnych rejonach. Jest w stanie przetrzymać nawet spore mrozy. Dojrzewa jesienią, najsmaczniejsza jest zimą, ale dostępna właściwie cały rok. Ma duże, okrągłe główki, o zbitych, pomarszczonych i kędzierzawych liściach w kolorze zielono-niebieskawym. Jedna główka kapusty włoskiej waży 1-2 kg. Late roślina kwitnie na żółto, kwiaty są niewielkie, czteropłatkowe.

Wartości odżywcze włoskiej kapusty

Kapusta włoska może pochwalić się podobnymi wartościami odżywczymi, co inne rośliny z rodziny kapustowatych. Szczególnie obfituje w związki azotowe, a także witaminy - C,K, witaminy z grupy B oraz kwas foliowy i minerały: magnez, potas, mangan, żelazo, wapń, fosfor i miedź. Jest też niskokaloryczna, 100 gram kapusty włoskiej zawiera jedynie 27 kcal, a pokrywa 86% zapotrzebowania organizmu na witaminę K oraz ponad 50% zapotrzebowania na witaminę C. Nie zawiera tłuszczu ani cholesterolu.

Właściwości prozdrowotne kapusty włoskiej

Zawarte w kapuście włoskiej fitoskładniki działają antyoksydacyjnie na organizm, przeciwdziałając starzeniu się komórek i zapobiegając chorobom nowotworowym. Ponadto kapustę włoską warto jeść ponieważ:

Wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu - duża zawartość działającej przeciwzapalnie witaminy zapobiega stresowi oksydacyjnemu, wywoływanemu przez szkodliwe działanie wolnych rodników. Stres oksydacyjny uszkadza komórki prowadząc m.in do choroby Prkinsona i Alzheimera.

Zapobiega chorobom nowotworowym - zwłaszcza rakowi jelita grubego, prostaty, żołądka oraz przełyku.To również zasługa witaminy K, która wspiera także wątrobę w walce z nowotworem.

Witamina C zawarta w kapuście włoskiej zapobiega odkładaniu się kryształków kwasu moczowego w organizmie. Dna moczanowa - bo tak nazywa się to schorzenie to wyjątkowo bolesna choroba, która atakuje małe stawy, zwłaszcza w stopach.

Witamina C działa także antyoksydacyjnie, zapobiegając wyniszczającemu działaniu wolnych rodników oraz toksyn. Odpowiednia dawka witaminy C w diecie pozwala zapobiegać chorobom serca, nowotworom oraz artretyzmowi.

Witaminy z grupy B obniżają poziom homocysteiny we krwi, której zbyt duża dawka może przyczynić się do zawalu serca lub udaru.

W czasie ciąży kapusta włoska jest bardzo dobrym źródłem kwasu foliowego, niezbędnego dla prawidłowego rozwoju systemu nerwowego płodu.

Kupowanie i przechowywanie kapusty włoskiej

Warto wybierać główki o jędrnych liściach i szmaragdowym kolorze. Kapusta włoska jest delikatniejsza niż biała czy czerwona odmiana, dlatego nie nadaje się do długiego przechowywania. najlepiej przyrządzić ją w ciągu kilku dni, po tygodniu w lodówce będzie już zwiędła.

Kapusta włoska - przepisy, które warto wypróbować

Kapusta włoska faszerowana mięsem

Zupa z kapusty włoskiej - sprawdzony przepis

Kapuśniak z kapusty włoskiej - z boczniakami i papryką

Gołąbki z włoskiej kapusty z kurkami

Surówka z kapusty włoskiej i papryki - chrupiące witaminy

Napój z kapusty włoskiej: przepis na zdrowy, zielony koktajl