Kac: jak uniknąć przykrych dolegliwości po imprezie?
Wypicie zbyt dużej ilości alkoholu powoduje kaca. Jeżeli jednak utrzymasz rytm jednego drinka na godzinę, przeplatanego tłustymi i słodkimi przekąskami oraz sporą ilością płynów niealkoholowych - masz dużą szansę obudzić się po przyjęciu bez uciażliwych dolegliwości. Sprawdź, jakie są metody uniknięcia kaca.
Spis treści
- Nie pij na pusty żołądek
- Jeden drink na godzinę i niezdrowe jedzenie
- Co robić po przyjęciu, by nie mieć kaca
Nie pij na pusty żołądek
Przed zakrapianym przyjęciem należy zjeść porządny, niezdrowy obiad. Danie do wyboru to golonka lub bigos z chlebem, spaghetti, cheesburger albo tosty z żółtym serem. Ma być dużo tłuszczu i węglowodanów. Taki zestaw pozostaje długo w żołądku, ułatwia przerabianie alkoholu i zapobiega spadkowi poziomu cukru następnego dnia, co jest jednym z głównych powodów złego samopoczucia. Po obiedzie, a przed pierwszym drinkiem, wypij dwie duże szklanki wody albo jakiegoś innego napoju bezalkoholowego, aby odpowiednio nawodnić organizm. Złe samopoczucie po alkoholu jest zarówno spowodowane spadkiem poziomu cukru, jak i odwodnieniem.
Jeden drink na godzinę i niezdrowe jedzenie
Organizm ma swoje tempo metabolizowania alkoholu i jeśli nie chcesz się zatruć i spowodować kaca musisz to szanować. Twoje ciało może przerobić jeden drink w ciągu godziny. Między porcjami alkoholu jedz tłusto i słodko. Cały czas chodzi o utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi, który jest skutecznie obniżany przez produkty powstające z rozpadu alkoholu: aceton i aldehyd octowy. Pij czyste alkohole. Kolorowe zawierają dodatki, które są przyczynami objawów kaca: bólu głowy, nudności i suchości w ustach. Nie łącz alkoholu z kofeiną, coca colą i napojami izotonicznymi, ponieważ jest to najlepsza droga do odwodnienia organizmu, a tego chcesz przecież uniknąć.
Co robić po przyjęciu, by nie mieć kaca
Zjedz pizzę, bigos albo golonkę. Organizm potrzebuje energii, by przerobić alkohol, a poza tym musisz stale dbać o poziom cukru we krwi, który jest obniżany przez produkty rozpadu alkoholu. Wypij również drinka witaminowo-mineralnego. Alkohol wypłukuje witaminę B, magnez oraz potas. Jeśli więc nie chcesz cierpieć z powodu naruszenia równowagi elektrolitowej organizmu, sięgnij po napój izotoniczny i tabletkę multiwitaminy, która uzupełni zasoby witaminy B, potrzebnej wątrobie do przerobienia alkoholu. Przed snem psiknij do nosa dawkę kropli na katar. Po alkoholu błony śluzowe są obrzęknięte i przekrwione, dlatego masz uczucie zatkanego nosa, co utrudnia dobry sen. Przy łóżku postaw sobie dużą szklankę wody i przygotuj tabletkę ibuprofenu, na wypadek, gdy wszystkie inne sposoby uniknięcia kaca zawiodą.