Jakie wino pasuje do świątecznego menu?
Wigilia i święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim wspólnie spędzone chwile w rodzinnym gronie przy tradycyjnych oraz ulubionych daniach. Podczas wigilijnej wieczerzy często rezygnujemy z podawania mocnego alkoholu na rzecz wina, które podkreśla wyjątkowy charakter świątecznych potraw. Warto tę tradycję przeciągnąć na całe święta Bożego Narodzenia, bo wina o wiele lepiej uwydatnia smak świątecznych potraw.
Spis treści
- Najlepsze wina do świątecznych klasyków
- Wina uniwersalne – doskonałe na spotkania z rodziną jak i na prezent
- Jak podawać wino?
Oto kilka wskazówek, jakie wina podać na świąteczny stół by trafić w gust wszystkich gości zgromadzonych przy świątecznym stole.
Uroczysty obiad lub kolację warto rozpocząć kieliszkiem wina musującego. Prawdziwie świątecznym winem wysokiej jakości jest oryginalny szampan. Dobrym wyborem będzie także cava, która jest również wytwarzana metodą tradycyjną. Wersja brut będzie najbardziej uniwersalna. Powinna posmakować wszystkim gościom, ponieważ nie jest ani bardzo wytrawna, ani za słodka – mówi Mikołaj Kondrat, prezes Kondrat Wina Wybrane.
Najlepsze wina do świątecznych klasyków
Pamiętajmy że rady dotyczące łączenia wina z jedzeniem są tylko teorią. Próbujmy różnych połączeń i nie ograniczajmy się do standardowych par, ponieważ sposób przyrządzenia danej potrawy, użyte przyprawy czy dodatki mogą diametralnie zmienić jej smak i pasować do innego stylu wina. Jeśli jednak zależy nam, by zaplanować wszystko „od A do Z” to przydadzą się poniższe wskazówki dotyczące najbardziej popularnych, świątecznych składników:
Do śledzi pasuje sherry, grüner veltlinera, lub półwytrawny riesling.
Muscat i riesling spätlese możemy połączyć z pasztetem lub terriną.
Duszona kapusta oraz smażone bądź pieczone ryby dobrze komponują się zarówno wytrawnym rieslingiem, jak i furmintem.
Wina z regionu Rioja na bazie szczepu tempranillo pasują do potraw z grzybami.
Do wołowiny podajmy syrah,cabernet sauvignon i argentyński malbec.
Pinot noir, tempranillo i nebbiolo dobrze komponują się z kaczką i gęsiną.
Do dziczyzny najlepsze będzie wytrawne wino czerwone o nieco większej koncentracji jak monastrell.
Schab ze śliwką będzie dobrze smakował w towarzystwie z cabernet sauvignon, primitivo i carménère.
Wina deserowe na bazie szczepów muscat i furmint podajemy do makowców, serników i innych świątecznych deserów.
Wina uniwersalne – doskonałe na spotkania z rodziną jak i na prezent
Wina uniwersalne to wina lekkie, proste, o niskiej zawartości alkoholu i tanin oraz owocowych aromatach, dlatego są szczególnie polecane na rodzinne spotkania, ponieważ będą smakowały niemal każdemu. Wśród białych to chardonnay, sauvignon blanc, riesling, a także polski solaris. Wśród czerwonych to primitivo, pinot noir i sangiovese. To również świetne wina na prezent, jeśli nie jesteśmy pewni w jakich rodzajach gustuje osoba, którą chcemy obdarować.
Jak podawać wino?
Świąteczny stół wymaga wyjątkowej oprawy, dlatego warto zadbać również o odpowiednie kieliszki do wina. Nie trzeba jednak od razu kupować kilku, do danego rodzaju wina. Wystarczy nam jeden rodzaj kieliszków ze średniej lub wyższej półki cenowej, z cienkiego szkła i szeroką czaszą, ponieważ właściwie każde wino potrzebuje nieco miejsca, aby uwolnić swoje aromaty. Pamiętajmy również, by kieliszek z winem trzymać za jego dolną część – nóżkę lub stopkę. Podgrzewanie go dłonią zmieniana niekorzyść walory smakowe napoju. Ze względów higienicznych pamiętajmy również,by nalewając wino do kieliszka nie dotykać butelką do szkła.
- Wina białe i różowe powinniśmy wcześniej schłodzić, natomiast czerwone otwórzmy kilka godzin przed konsumpcją, by uwolnić i wzmocnić aromaty oraz smaki. Jednak, gdy nie ma już na to czasu, możemy np. przelać wino z butelki do karafki i włożyć do lodówki na ok. 20 minut przed podaniem. Jeżeli podczas jednego spotkania pijemy różne wina, zacznijmy od wytrawnych, białych i kończmy na ciężkich czerwonych lub deserowych. W ten sposób unikamy mieszania smaków i czerpiemy większą przyjemność ze smakowania każdego z nich. Pomijając kilka wyjątków, wina wyraźnie słodkie podajemy pod koniec spotkania samodzielnie lub do deseru.