Jakie nadzienie ma rogal marciński? Jak je zrobić? [przepis]

2021-11-08 13:26

Rogale marcińskie lub świętomarcińskie to typowe dla Poznania wypieki przygotowywane na 11 listopada, z okazji dnia św. Marcina. Półfrancuskie ciasto nadziewane bakaliami i białym makiem sprawia, że z uśmiechem możemy pomyśleć o zbliżającym się święcie. Czy wiesz, gdzie kupić rogala? A może chcesz sam przygotować ten tradycyjny wypiek? Dowiedz się więcej.

jakie_nadzienie_ma_rogal_swietomarcinski.JPG
Autor: Shutterstock Najważniejszym składnikiem rogali świętomarcińskich jest biały mak

Spis treści

  1. Skąd pochodzi rogal marciński lub świętomarciński?
  2. Rogal marciński - składniki. Gdzie kupić biały mak?
  3. Przepis na rogal świętomarciński
  4. Galeria: Rogale marcińskie i inne przysmaki na 11 listopada

Skąd pochodzi rogal marciński lub świętomarciński?

Podobnie jak większość katolickich uroczystości świętowanie Marcina wywodzi się z czasów pogańskich. Podczas jesiennego ofiarowania składano bogom dary z wołu lub zawiniętego ciasta. Przy rozpowszechnianiu się na ziemiach polskich chrześcijaństwa anektowano różne święta, by ludzie mogli naturalnie przejść na nową wiarę, zachowując dawne zwyczaje. Rogal miał symbolizować podkowę, którą zgubił koń świętego. W Wielkopolsce tradycja narodziła się z potrzeby pomagania biednym. W uroczystość św. Marcina pieczono rogale i rozdawano je głodnym. W dzisiejszych czasach rogale są słodkim rarytasem, za który trzeba słono zapłacić w piekarniach. Możemy jednak spróbować zrobić je w domu.

Jak powstają rogale świętomarcińskie w Rzeszowie

Rogal marciński - składniki. Gdzie kupić biały mak?

W nadzieniu rogala znajdują się bakalie oraz biały mak. Ten ostatni nie jest popularnym produktem i raczej trudno go znaleźć na półce w zwykłym supermarkecie. Szukać go należy w sklepach z produktami spożywczymi wysokiej jakości - Almie czy Piotrze i Pawle. Jest on też dostępny na niezawodnym Allegro.

Przepis na rogal świętomarciński

Produkcja rogali świętomarcińskich nie jest łatwa, raczej należy do mozolnych i skomplikowanych, ale przecież w kuchni nie taki diabeł straszny, jak go malują. Oto przepis:

Składniki na ciasto:

  • 1 szklanka ciepłego mleka
  • 1 łyżka suchych drożdży
  • 1 jajko 
  • odrobina ekstraktu z wanilii
  • 3,5 szklanki mąki 
  • 3 łyżki cukru
  • szczypta soli
  • kostka masła

1. Suche drożdże wsypać do ciepłego mleka i dobrze wymieszać. Dodać jajko i wanilię i dalej mieszać.

2. Mąkę, cukier, sól wymieszać razem w dużej misce, dodać masło (2 łyżki) i rozetrzeć palcami razem z mąką. Dodać rozczyn, mieszając łyżką, przełożyć ciasto na stolnicę i wyrobić na gładkie. Uformować w prostokąt, przykryć folią i schłodzić w lodówce przez około godzinę.

3. Schłodzone ciasto przełożyć na stolnicę i rozwałkować w prostokąt o wymiarach 30 x 15 cm, tak aby krótsze strony stanowiły górę i dół. Całą ilość masła z przepisu rozsmarować równomiernie na cieście (zostawić 1/2 cm marginesu wokół). Złożyć 1/3 ciasta do góry, następnie nakryć dolną część tak, by przykryła te złożenia (tak jak składamy kartkę papieru). Dobrze skleić brzegi i delikatnie wywałkować w prostokąt 25 x 17 cm. Złożyć tak jak poprzednio i schłodzić przez 45 minut w lodówce.

4. Proces wałkowania i składania powtarzać 3 razy, chłodząc ciasto między wałkowaniami przez 30 minut. Po ostatnim rozwałkowaniu i złożeniu ciasto dobrze zawinąć i włożyć do lodówki na minimum 5 godzin, a najlepiej na całą noc. Wyjąć z lodówki na 20 minut przed robieniem rogalików.

Składniki na nadzienie:

  • 30 dag białego maku
  • 10 dag masy marcepanowej
  • ¾ szklanki cukru pudru
  • 10 dag orzechów włoskich
  • 10 dag prażonych migdałów
  • 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • 2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany 
  • kilka biszkoptów drobno pokruszonych

1. Mak i orzechy sparzyć gorącą wodą, po 15 minutach odcedzić i osączyć. Zmielić dwukrotnie razem z migdałami.

2. Masę marcepanową rozetrzeć mikserem z cukrem pudrem, dodać zmielony mak z bakaliami, okruszki biszkoptowe i posiekaną skórkę pomarańczową. Dobrze wymieszać, dodać śmietanę. Masa nie powinna być zbyt płynna ani zbyt twarda i reguluje się jej konsystencję, dodając stopniowo śmietanę.

3. Ciasto na rogaliki rozwałkować na prostokąt o wymiarach mniej więcej 65 x 34 cm i przeciąć wzdłuż długiego boku na 2 części. Każdy powstały w ten sposób pasek pokroić na 12 trójkątów. Rozsmarować nadzienie, zostawiając mały margines na wszystkich bokach trójkąta - zwijać rogaliki, zaczynając od najszerszego boku, w kierunku wierzchołka. Ułożyć na blaszce, przykryć i pozostawić do wyrośnięcia na około 1,5 godziny - lub do podwojenia objętości.

4. Rozgrzać piekarnik do 180ºC, wyrośnięte rogale posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem i piec około 20 minut, aż się ładnie pozłocą. Po wyjęciu z pieca można rogale polać lukrem i posypać posiekanymi orzeszkami lub migdałami.

Galeria: Rogale marcińskie i inne przysmaki na 11 listopada