Jakie grzyby nadają się do suszenia, jakie do marynowania, a jakie do innych przetworów?

2024-10-19 8:46

Przetwory z grzybów to pole do popisu dla każdego kucharza i każdej kucharki. Grzyby można suszyć, smażyć, marynować, dusić, kisić, pasteryzować... Sprawdź, do czego możesz wykorzystać konkretne gatunki grzybów.

Jakie grzyby nadają się do suszenia, jakie do marynowania, a jakie do innych przetworów?
Autor: Shutterstock Dobrze jest dopasować grzyby do konkretnego przeznaczenia

Spis treści

  1. Grzyby do duszenia
  2. Grzyby do smażenia
  3. Grzyby do suszenia
  4. Grzyby do marynowania
  5. Grzyby do sosu
  6. Grzyby na zupę

Tylko nieliczne grzyby (pieczarka hodowlana i rydz mleczaj) można jadać na surowo. Na szczęście masz wiele możliwości wykorzystania pozostałych gatunków grzybów.

Grzyby do duszenia

Wszystkie gatunki grzybów są odpowiednie do duszenia - świeże lub solone i suszone - oczywiście po namoczeniu. Dużą popularnością cieszą się duszone maślaki - świetny dodatek do mięs. 

Grzyby do smażenia

Do smażenia nadają się grzyby świeże, a po wymoczeniu także solone i suszone. Najlepiej sięgać po gatunki niezbyt twarde i wilgotne, czyli kurki, kapelusze koźlarzy, pieczarki. Grzyby smaży się na oleju, oliwie, maśle, margarynie, z cebulką, a pod koniec przyprawia ziołami. Kapelusze pieczarek, boczniaków i kań można obtoczyć w bułce tartej i smażyć w całości jak kotlety.

Grzyby do suszenia

Do suszenia nadają się tylko grzyby świeże, nierobaczywe i bez oznak psucia. Najlepiej smakują borowiki, podgrzybki, koźlarze i smardze. Dobrze wysuszone utrzymają swoje wartości odżywcze i walory smakowe.

Grzyby do marynowania

Do marynaty używa się niedużych grzybów w całości lub samych kapeluszy. Większość gatunków jadalnych będzie dobrze smakować w occie, np. borowiki, gąski, gołąbki, rydze, maślaki i kurki. Marynowane grzyby to dobrze zakonserwowany przysmak, ale nie ma pozytywnego wpływu na nasz organizm, dlatego nie należy przesadzać z ich ilością.

Grzyby do sosu

Sos grzybowy to dodatek urozmaicający smak kasz, ziemniaków i makaronów. Przyrządza się go na bazie wywaru z dodatkiem mąki, tłuszczu, przypraw i dowolnego gatunku grzybów.

Grzyby na zupę

Do zrobienia zupy nadają się prawie wszystkie grzyby, jednak najpopularniejsze są pieczarkowa oraz zupa z prawdziwków. Niektóre gatunki można dodać do rosołu, a do krupniku świetnie pasują opieńki.

Czy warto jeść grzyby?