Jakich przypraw używać do wigilijnych potraw? [WIDEO]

2017-12-19 14:05

Trudno wyobrazić sobie świąteczny pasztet bez gałki muszkatołowej, piernik bez cynamonu czy sernik bez wanilii. Korzenne przyprawy nawet zwykłej potrawie potrafią nadać niepowtarzalny smak i aromat. Sprawdź, jakie jeszcze przyprawy warto dodawać do świątecznych potraw, by nadać im niepowtarzalny, bożonarodzeniowy smak.

przyprawy.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Przyprawy należny przechowywać w szczelnych, szklanych pojemnikach, aby zapobiec zwietrzeniu

Spis treści

  1. Anyż gwiazdkowy
  2. Goździki
  3. Szafran
  4. Gałka muszkatołowa
  5. Kurkuma
  6. Kardamon
  7. Cynamon
  8. Wanilia
  9. Ziele angielskie

Anyż gwiazdkowy

Jest znany również jako badian. Ma kształt niezwykle dekoracyjnych gwiazdek, silny anyżkowy zapach (mocniejszy niż zwykły anyż) i korzenno-słodkawy smak. Przyprawa sprzedawana jest w całości lub zmielona. Działa rozkurczowo, moczopędnie oraz pobudza trawienie. Można stosować go do świątecznych wypieków, zup owocowych, kompotów, zwłaszcza śliwkowego, gruszkowego i z jabłek, a także do wieprzowiny, cielęciny i drobiu. Całe gwiazdki podnoszą smak mocno osłodzonej kawy, herbaty oraz grogu. Uwaga! Anyż gwiazdkowy dobrze komponuje się z pieprzem, koprem, cynamonem, goździkami oraz imbirem.

Goździki

Są to suszone nierozwinięte pąki aromatycznego tropikalnego drzewa – goździkowca. Poprawiają trawienie i łagodzą objawy niestrawności. W stomatologii olejek goździkowy jest stosowany jako środek odkażający. Ssanie całych goździków usuwa z ust nieprzyjemny zapach, np. czosnku. Całymi goździkami przyprawia się kompoty, grzane wina, poncze, sosy owocowe i mięsne oraz wekowane owoce. Dodaje się je do marynowania dziczyzny, wieprzowiny, baraniny, śledzi. Razem z cebulą i liściem kalarepy poprawiają smak kapusty kwaszonej. Uwaga! Goździki pasują do potraw z grzybów, rosołu, podnoszą smak szynki.

Szafran

Przyprawą jest pomarańczowe znamię słupka, które ręcznie wycina się i suszy. Użyty w małej ilości wzmacnia żołądek i przyspiesza trawienie. W kuchni stosuje się go w minimalnych ilościach. Pasuje przede wszystkim do ryżu. Można używać go do przyprawiania czystych zup, jak również do mięsa jagnięcego, baraniny, zup rybnych, kalafiorowych i bulionów. Używany jest też do barwienia chleba i ciast. Uwaga! Przed dodaniem do potrawy szafran należy rozpuścić w małej ilości alkoholu, ciepłej wody albo mleka.

Gałka muszkatołowa

Przyprawą są ususzone, szarobrązowe, owalne nasiona tropikalnego drzewa – muszkatołowca korzennego, pochodzącego z Indonezji oraz okalająca je czerwona strzępiasta osnówka, nazywana kwiatem muszkatołowym. Kwiat muszkatołowy jest jaśniejszy i bardziej pikantny niż gałka, dlatego trzeba używać go ostrożniej. W medycynie ludowej stosowano ją jako lek na reumatyzm, wzdęcia, zapalenie oskrzeli. Świeżo utartą lub zmieloną gałką doprawia się kremy, budynie, ciasta, lody, bitą śmietanę, kompoty, pieczone owoce, zupy i warzywa (np. szpinak, marchew, ziemniaki purée, kalafior). Pasuje też do ryb, cielęciny, drobiu, pasztetu, mielonego mięsa, a także ponczu, grzanego wina i napojów mlecznych.

Kurkuma

Wchodzi w skład mieszanek przyprawowych. Jako barwnik z powodzeniem zastępuje szafran i jest od niego znacznie tańsza. Kurkumy używa się do barwienia jajek na twardo, omletów, sosów (np. musztardowego, rybnego, curry), ryżu, makaronu, zup kremowych. Nadaje charakterystyczny smak rosołom, potrawom z drobiu, ryb i owoców morza. Można dodawać ją do marynat. Uwaga! Kurkuma zabarwia potrawy na piękny, żółty kolor, pobudzając apetyt. Wpływa korzystnie na produkcję soków trawiennych i żółci. W medycynie ludowej stosuje się ją w chorobach pęcherzyka żółciowego, nerek, i jako lek na dolegliwości żołądkowe.

Kardamon

Ma ostry, korzenny, słodki i piekący smak. Zwiększa wydzielanie soków żołądkowych i pobudza apetyt. Działa wzmacniająco na żołądek. Uwaga! Kardamonem można przyprawiać pierniki, marcepany, desery i sałatki owocowe, słodkie sosy i likiery. Doskonałe są pomarańcze posypane tą przyprawą. Nadaje się do zup, zwłaszcza grochowej, potraw mięsnych (np. gulaszu wołowego, potrawki z kurczaka, pasztetów) oraz dań rybnych. Nadaje świeży smak dyni, marchwi, szarlotce.

Cynamon

Po zmieleniu nabiera ostrości. Poprawia apetyt, przyspiesza trawienie i jest dobry na żołądek. Można przyprawiać nim wszystkie potrawy słodzone. Podnosi smak szynki, kotletów, bitek, farszu do drobiu. Nadaje się do gotowanej ryby (nawet niewielka ilość przyprawy usuwa charakterystyczny rybi zapach), jarzyn, np. marchwi, dyni czy cukinii. Kawałki cynamonu można dodać do marynat, kawy czy grogu. Wchodzi również w skład mieszanek korzennych (np. do piernika). Uwaga! Cynamon dobrze łączy się z pieprzem, gałką muszkatołową i czosnkiem.

Wanilia

Należy do najbardziej aromatycznych przypraw. Rozdrobnioną laskę można dodać do ciasta, budyniu, lodów, mlecznych napojów, kompotów, kremów. Do napojów czy sosów wkłada się całe laski, potem się je wyjmuje, suszy i używa 3–4 razy. Uwaga! Wanilia przechowywana w słoiku z cukrem pudrem nadaje mu charakterystyczny aromat.

Ziele angielskie

Herbatka z tej przyprawy łagodzi zaburzenia żołądkowe i biegunkę. Ziele angielskie ułatwia trawienie potraw tłustych. Ziarna dodaje się do marynat, potrawek z drobiu, cielęciny, baraniny i sosów. Zielem przyprawia się też warzywa, ryby, sałatki rybne, zupy jarzynowe. Uwaga! Dodane w niewielkiej ilości ziele podnosi smak kompotów i deserów.

Uwaga! Przyprawom szkodzą: wysoka temperatura, światło, wilgoć oraz dostęp powietrza. Dlatego najlepiej przechowywać każdą oddzielnie w szczelnie zamkniętym szklanym lub porcelanowym pojemniku. Przyprawy ziarniste dłużej zachowują moc, jeżeli trzyma się je niezmielone.