Jak zrobić bezy? Dobry przepis krok po kroku
Beza - poznaj dobry przepis na to pozornie bardzo proste ciastko. Bezy to słodkie ciasteczka z białek i cukru. Można je jeść solo, sklejać po dwa kremem, dodawać do lodów. Beza może też być podstawą tortu. Upieczenie tego smakołyku jest tylko pozornie proste. Przepis na bezę taki się wydaje, jednak by stworzyć idealne bezy potrzeba trochę wprawy.
Spis treści
- Ubijanie piany na bezy krok po kroku
- Formowanie ciastek
- Beza - suszenie czy pieczenie?
- Galeria: Jak zrobić bezy - instrukcja krok po kroku
Bezy przyrządza się z ubitej na sztywno piany z białek kurzych z cukrem. Bezy są nie tyle pieczone, ile suszone w niewysokiej temperaturze. Upieczone bezy powinny mieć białą lub bladożółtą barwę.
Ubijanie piany na bezy krok po kroku
Pamiętaj, by na bezy wybierać jajka raczej starsze niż świeże (nie bezpośrednio od kury). Oddzielaj białka dokładnie od żółtek: jeśli nawet odrobina żółtka dostanie się do białek, piana dobrze się nie ubije.
Oddzielone białka przelewamy do dużego naczynia - w czasie ubijania białko zwiększa swoją objętość 8 razy. Miska, w której ubijane są białka, jak również ubijaki do piany muszą być idealnie czyste i suche. Nawet najmniejsza ilość tłuszczu na misce lub ubijakach spowoduje, że piana się nie ubije. Do białek możesz dodać szczyptę soli. Nie będzie ona wyczuwalna, a białka szybciej się ubiją. Na każde jajko odmierzamy 4 łyżki cukru (50 g).
Białka należy ubić na sztywną pianę. Nie przerywając ubijania, trzeba wsypywać stopniowo cukier, dodając po jednej łyżce. Należy uważać, aby nie przesadzić z czasem ubijania, gdyż białka z powrotem mogą zamienić się w płyn. Jak sprawdzić, czy ubita piana jest gotowa? Musi być sztywna i lśniąca, bez wyczuwalnych kryształków cukru. Ostateczny test: po odwróceniu miski do góry dnem piana powinna się w niej utrzymać.
Formowanie ciastek
Pianę należy przełożyć do szprycy do tortów z dość szeroką końcówką lub woreczka do mrożenia z odciętym jednym końcem. Masę wyciskamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i lekko natłuszczoną, formując dowolne kształty. Można również zrobić kleksy łyżką. Między kleksami trzeba zostawić odstępy, aby podczas pieczenia bezy się nie pozlewały. Jeśli chcemy, by powstał blat na tort, masę wyciskamy spiralnie, tak by wężyk piany utworzył krążek.
Beza - suszenie czy pieczenie?
Najtrudniejszy etap to suszenie bezy. Tu potrzebne jest wyczucie. Bezy powinny być suszone w temperaturze 80-140°C, przez ok. 1-2 godz. (a nawet do 4 godz.). Jedne źródła podają, że piekarnik ma być zamknięty, inne, że uchylony (należy wówczas zablokować drzwiczki piekarnika trzonkiem drewnianej łyżki, aby pozostała szpara). Wysokość temperatury trzeba wyczuć samemu. Dużo zależy od piekarnika i wielkości bezy. Na pewno nie jest zalecana temperatura wyższa niż 140°C.
Jaki przyjąć czas pieczenia? Bezy o kształcie niedużych kleksów pieczemy ok. 60-90 min w temperaturze 110°C. Bezy trzeba obserwować, pilnując, by pozostały białe. Jeśli zaczną się delikatnie rumienić, trzeba uchylić lekko drzwiczki i suszyć nieco dłużej, ewentualnie zmniejszyć jeszcze temperaturę do 90-100°C. Po upieczeniu pozostawiamy bezy w piekarniku, przy otwartych drzwiczkach, aż wystygną.