Jak ugotować rosół: sprawdzone porady [QUIZ]

2018-01-05 20:19

Umiesz ugotować rosół? To znaczy, że poradzisz sobie w kuchni. Na rosole przyrządzisz prawie każdą zupę, a także pyszne risotto czy sos do makaronu. Filiżanka gorącego bulionu pokrzepi w chorobie twoich bliskich i sprawi, że spojrzysz na świat optymistycznie.

Jak ugotować rosół: sprawdzone porady
Autor: thinkstockphotos.com Dobry rosół naprawdę pomaga - w rekonwalescencji, przy leczeniu przeziębienia i na poprawę humoru.

Spis treści

  1. Dobry rosół: tylko z dobrych składników
  2. Technika gotowania rosołu
  3. Bulion - pochodna rosołu

Rosół, czyli wywar z mięsa i warzyw,  jest nie tylko smakowitym, pożywnym daniem, które w mroźny dzień postawi cię na nogi. Nasze babki stosowały go jako lekarstwo na przeziębienie, podawały osłabionym rekonwalescentom. Badania potwierdziły, że rzeczywiście rosół pomaga w przypadku infekcji, zwłaszcza na uporczywy kaszel. Można go jeść jako samodzielne danie, klarowny lub z makaronem, ale jest on także podstawą większości polskich zup: pomidorowej, ogórkowej, grzybowej, barszczu, kapuśniaku, krupniku, jarzynowej...

Dobry rosół: tylko z dobrych składników

Rosół można ugotować praktycznie z każdego mięsa, ale najlepszy jest rosół mieszany - z kilku gatunków mięs - a przynajmniej z wołowiny i drobiu. Chętnie jadany jest też rosół drobiowy i na wołowinie. Delikatniejsze są rosoły cielęcy i na mięsie z indyka. Dawniej gotowano go na mięsie i kościach, a raczej na kościach z resztkami mięsa, dzięki czemu nic się nie marnowało. Obecnie dietetycy uważają, że zdrowszy jest rosół na samym mięsie.

Można więc gotować rosół z kury, na skrzydłach z kurczaka czy indyka, na chudej wołowinie (taki rosół jest najlepszy na barszcz), na kostce od schabu (ten jest idealny na pomidorową i kapuśniak). Doskonałe są rosoły na mięsie perliczki czy gołębia,a także na dziczyźnie, np. sarninie.

Aby wywar mięsny był smaczny, dodajemy do niego włoszczyznę: marchewkę, korzeń i natkę pietruszki, kawałek selera i pora, ewentualnie ćwiartkę włoskiej kapusty i opieczoną nad palnikiem cebulę. Do wywaru, zwłaszcza wieprzowego, dobrze jest dodać liść laurowy, ziarenka pieprzu i ziele angielskie - rosół będzie bardziej aromatyczny. Do rosołu wołowego lub na dziczyźnie warto dodać 1-2 kapelusze suszonych grzybów.

Technika gotowania rosołu

Jeśli chcemy mieć bardzo esencjonalny rosół, mięso zalewamy zimną wodą i podgrzewamy. Zanim się zagotuje, łyżką cedzakową zbieramy szumowiny, czyli pianę ze ściętego białka, która zbiera się na wierzchu. Rosół po zagotowaniu powinien "pyrkać, mrugać" czyli gotować się na bardzo wolnym ogniu. Do mięsa dodajemy przyprawy, gotujemy całość aż mięso będzie prawie miękkie - w przypadku kurczaka to zaledwie pół godziny, góra 40 minut, Wołowina, kura, a nawet indyk wymagają  o wiele dłuższego czasu. Gdy mięso jest już prawie miękkie wkładamy do garnka obraną włoszczyznę.

Gdy całość się zagotuje, zmniejsz gaz tak, aby wywar gotował się bardzo lekko i powoli - dzięki temu będzie klarowny. Rosół z kurczaka wystarczy gotować 60 minut, wieprzowy – 1 i ½ godziny, rosół wołowy – nawet do 2 godzin. 

Ponieważ z długo gotowanego rosołu wyparowuje cześć płynu, trzeba go na początku solić z umiarem, a po ugotowaniu ewentualnie dosolić. Po ugotowaniu trzeba przecedzić wywar. Jeśli chcesz go pozbawić nadmiaru tłuszczu, możesz to zrobić na 2 sposoby. Na kilka sekund połóż na powierzchni gorącego wywaru papierowy ręcznik – wchłonie pływający po wierzchu tłuszcz. Jeśli masz więcej czasu, schłodź rosół w lodówce i zgarnij zastygły tłuszcz łyżką.

Jest też drugi sposób gotowania rosołu, w którym mięso wkładamy do wrzątku. Taki rosół jest co prawda mniej esencjonalny, za to ugotowane w nim mięso - o wiele smaczniejsze, mniej suche. Rosół taki jest też bardziej klarowny. Cała procedura gotowania rosołu, poza włożeniem mięsa, jest taka sama jak w przypadku poprzedniego sposobu.

Bulion - pochodna rosołu

Bulion to nic innego jak skoncentrowany rosół. Można go uzyskać, odparowując część płynu. Bulionowy koncentrat na domowy użytek możesz zrobić sama: odparuj płyn do 1/5 objętości, nalej do foremek i zamroź. Taki skoncentrowany bulion do świetna podstawa zup i sosów. 

Sprawdź, czy umiesz ugotować idealny rosół?

Pytanie 1 z 7
Z jakiego mięsa jest najlepszy rosół?
Zdjęcie