Jak suszyć grzyby? [WIDEO]

2018-07-18 16:20

Kiedyś cała Polska suszyła grzyby nawleczone na sznurki i przewieszone nad kuchenką gazową albo rozłożone na blaszkach w piekarniku. Przy dzisiejszych cenach prądu i gazu ta metoda jest nazbyt droga. Dlatego lepiej wykorzystać słońce, jeśli jest taka pogoda, albo specjalną elektryczną suszarkę.

jak_suszyc_grzyby.jpg
Autor: pixabay.com Czy suszenie grzybów w suszarce jest najlepszym rozwiązaniem?

Spis treści

  1. Czy przed suszeniem należy myć grzyby?
  2. W jakiej temperaturze należy suszyć grzyby?
  3. Suszarki elektryczne
  4. ZOBACZ WIDEO i dowiedz się, jak prawidłowo suszyć grzyby!

Czy przed suszeniem należy myć grzyby?

Przed suszeniem nie wolno myć grzybów, a trzeba je dokładnie wyczyścić na sucho. Aby utrzymały swój aromat oraz wartości odżywcze należy je zacząć suszyć w temperaturze umiarkowanej – około 45–50˚C. Dopiero kiedy utracą większość wody stopniowo zwiększamy temperaturę do 60 st. Celsjusza, a do nawet 70 st. C. Dobrze ususzone grzyby będą nieco elastyczne i złamią się dopiero przy silnym zgięciu.

W jakiej temperaturze należy suszyć grzyby?

Z uwagi na konieczność stosowania stosunkowo niskich temperatur, suszenie grzybów w piekarniku jest utrudnione - ciężko jest dobrze dobrać temperaturę i trzeba pilnować, by nie przesadzić z czasem suszenia. Znacznie wygodniej jest suszyć grzyby w suszarkach elektrycznych.

Jak suszyć grzyby w piekarniku?

Jak suszyć grzyby w suszarce?

Suszenie grzybów na kaloryferze: jak to zrobić?

Suszarki elektryczne

Kupując suszarkę elektryczną warto wybrać model zaopatrzony w co najmniej dwa stopnie mocy suszenia, różniące się temperaturą i siłą nadmuchu. Bardziej równomierne suszenie zapewni funkcja powietrza obiegowego i obrotowe tace. Przydatny jest też ogranicznik temperatury zabezpieczający przed przegrzaniem.

Oczywiście, póki jest odpowiednia pogoda, warto położyć oczyszczone grzyby w dobrze nasłonecznionym miejscu. Słońce zajmie się resztą i wysuszy je dokładnie tak jak nam tego trzeba.

ZOBACZ WIDEO i dowiedz się, jak prawidłowo suszyć grzyby!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE