Jak się robi piwo? CIEKAWOSTKI
Piwo powstało 11 000 lat temu, a mimo to wciąż nie traci na popularności. Jak powstaje piwo? Czy domowe warzenie piwa jest trudne? Zanim złoty trunek trafi do naszego brzucha musi przejść masę procesów, takich jak zacieranie czy wirowanie.
Wszystko zaczyna się od tzw. zacierania. Słód, czyli wysuszone i skiełkowane ziarna jęczmienia (rzadziej pszenicy lub żyta), miesza się z wodą zachowując przy tym odpowiednią temperaturę. W ten sposób powstaje zacier, który następnie trafia do zbiornika z mieszadłem. Po dokładnym wymieszaniu zacier jest filtrowany. Gdy filtrowanie dobiega końca zacier zmienia się w tzw. brzeczkę. Właśnie teraz trafia do niej chmiel. Jego ilość zależy od tego, czy piwo ma być mocno goryczkowe, czy aromatyczne. Następnie brzeczka trafia do wirówki pod dużym ciśnieniem. Wirowanie odbywa się z zawrotną prędkością. To wszystko ma na celu pozbycie się z niej zanieczyszczeń.
Chłodną brzeczka pompuje się do fermentatorów, gdzie spędza tydzień w temperaturze 10 - 12° C. Teraz pora na dodanie drożdży, które przetworzą cukry na alkohol. Podczas tego procesu ważna jest degustacja, którą przeprowadzają mistrzowie piwowarscy. Aby trunek zyskał pełnie swej jakości, musi trafić do tzw. tanków leżakowych. Spędza tam od 6 tygodni do nawet 3 miesięcy. Przychodzi czas na filtrowanie w celu usunięcia zawiesiny pofermentacyjnej. Płyn przepuszcza się przez maszynę, która używa do tego ziemi okrzemkowej. Zanim piwo trafi do konsumentów, może być nie tylko filtrowane, ale częściej pasteryzowane, czyli konserwowane przy pomocy wysokiej temperatury. Zanim zostanie przelane do butelek i trafi do sklepu, ogromna zmywarka czyści butelki zwrotne z brudów.
Nasz piwo trafia na taśmociąg, gdzie jest butelkowane, kapslowane i etykietowane. Proces ten przebiega bardzo szybko. Około 17 tys. butelek napełnianych jest piwem podczas jednego dnia. Na końcu linii produkcyjnej stoją butelki takie same, jak na półkach w sklepie.
Ciekawostki o piwie:
Warto pamiętać, że piwa należy słuchać. Pękanie pęcherzyków piany mówi nam czy składniki podczas produkcji były dobrej jakości.
Często w gigantycznych browarach oszczędza się słód, chmiel itp. Koszt jednego piwa liczony jest tam w groszach, a w małych browarach w złotówkach.
Do produkcji własnego piwa na większą skalę potrzeby jest duży budynek, taśma produkcyjna oraz maszyny (koszt 1 - 2 mln zł.). Potrzebny też jest doświadczony piwowar i silna wola, aby nie wypić wszystkiego samemu.